
Sandra Švédová
Sandra Švédová design je značka, která odráží tep velkoměsta a dokáže uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky.
Sandra Švédová je známá především pro tvorbu svatebních a společenských šatů. Díky oslovení Šantovka Star(t)s se rozhodla uchopit dlouholetou poptávku a vytvořila Basic kolekci pro muže, ženy i děti. Minimalistické kousky s rukopisem návrhářky se tak stanou na jeden týden dostupné široké veřejnosti, bez objednání a cesty do ateliéru.




„Inspirací mi je žena jako taková, samotná práce se ženou, kdy se při výrobě šatů soustředím na její přednosti, které se snažím vyzdvihnout.“
Co Tě inspirovalo k založení firmy/vlastní tvorbě?
Určitě mě ovlivnila maminka, která vlastnila a provozovala šicí dílnu. Samotné podnikání pak odstartoval nedostatek. Konkrétně mé svatební šaty, nikde nebyly takové, jaké jsem chtěla, tak jsme je s mamkou ušily. Tím vše začalo. Je to už deset let. Spousta věcí se změnila, ale svatební šaty dělám stále:)
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Pořád je to těžké, občas si nevěřím.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Baví mě různorodost, dar, že se živým svým talentem.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Práce s lidmi je občas náročná a pokud mají být na papíře čísla, místo návrhů je to pro mne španělská vesnice.
Jakou máš nejvyšší metu?
Pořád jich tam mám spoustu.
Plánuješ nějakou novinku?
Tento star(t)s je velkou novinkou. A ano, bude i nová kolekce a přehlídka.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Každý krok, který jsem udělala mě posunul a něco naučil. Mám ráda inspirativní zákaznice, které mi vstupují do ateliéru. Nemohu opomenout přehlídky, ty určitě patří k pomyslnému vrcholu, ale to nejvíc je, když se zákaznice vrací a jsou spokojené.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Lehké to není, často se rouhám a závidím lidem čistou hlavu, ale neměnila bych.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Já nerada světu něco sděluji, ale rozhodně se na všechny těším a děkuji Šantovce za milé nakopnutí pustit se do něčeho, čemu jsem se docela bránila.
DreamsEden je studio, které se zaměřuje na extravagantní a neotřelé modely, za kterým stojí studentka právnické fakulty UP. Hlavní slovo zde mají šaty pro malé princezny, které jsou šity na zakázku. Studio nabízí také širokou nabídku setů máma s dcerou či společenských šatů na různé události nebo focení.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Od malička miluju šaty a když jsem viděla tyto nádherné dětské modely, bylo rozhodnuto!
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Já vlastně ani nevím. Vždycky říkám, že podnikám od srdíčka, a tak to prostě nějak jde. 😀 Najednou se objevili ti správní lidé, postupně přibylo spousta spokojených stálých klientů a nějak to vlastně plynule šlape. V budoucnu bych se do toho samozřejmě ráda obula více, ale zatím je na prvním místě škola. 🙂
Co Tě na práci nejvíc baví?
Ty rozzářené výrazy a zprávy od spokojených princezen! <3
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Je pravda, že když člověk odpovídá pomilionté na tu stejnou otázku, i když jsou všechny odpovědi na stránkách, tak je to někdy vyčerpávající. Ale to k té práci prostě patří. 🙂
Jakou máš nejvyšší metu?
Vlastní obchůdek a jednou třeba i ateliér, ale to si zatím nechám pro sebe. 😀
Plánuješ nějakou novinku?
Nová kolekce autorských svatebních šatů. A je se na co těšit!
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Asi na ty začátky. 😀 S odstupem ty malichernosti, co mi přišly jako nepřekonatelné překážky, jsou docela úsměvné.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Určitě stojí za to to zkusit! I když to nevyjde, je to obrovská zkušenost do budoucna.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Na všechny se na Vás moc těším v Šantovce!
Značku Stika ceramics utváří již osm let Anna Dvořáková. Její výrobky se vyznačují zemitostí, jež pramení z Annina minimalistického a ekologického přístupu k řemeslu. Přehršel druhů hlíny a glazur, které se dnes nabízí k použití, vnímá Anna spíše jako distrakci než výhodu. Pracuje proto pouze s jednou hlínou a dvěma glazurami a upíná svou pozornost k rozličným tvarům a texturám. Experimentuje s teplotou výpalu a sahá většinou po zemitých barvách, které dávají vyniknout organickým formám jejich výrobků: od kalíšků na čaj, přes svícny a talíře až po vázy. Příklon k jednoduchosti se u Anny odráží také v užívání výhradně lokálních materiálů.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nezaleknout se překážek.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Točení.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Papírování
Jakou máš nejvyšší metu?
Vytvořit zdravé a udržitelné podnikání, které mě bude bavit.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na všechny nezdary, které se zdály být v daný moment nepřekonatelné.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Aby se nezalekli překážek.
Ogar Bags
BeWitch Design je značka udržitelné módy, zaměřená na elegantní dámské oblečení. Hlavní myšlenkou je úzké propojení žen s přírodou a podtržení jejich krásy a sebevědomí díky tomu, co mají na sobě. Naše modely reprezentují nezávislost a ženskost. Oblíbily si nás ženy, které se zajímají o to, co nosí, ale i ty, které se nebojí vystoupit z davu. Každým prodaným kusem oblečení navíc pomáháme českým dětem najít milující rodinu. V BeWitch Design si můžete nechat oblečení ušít na míru, nebo si je můžete pořídit v běžné konfekční velikosti.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Před několika lety jsem četla knihu od Blakea Mycoskieho (Start something that matters, 2011), kterou jsem si vypůjčila od mého dobrého přítele. V té době jsem vůbec netušila, co vlastně v životě chci dělat. Díky příběhu v knize jsem si uvědomila, že bych chtěla vytvořit něco, co by lidi těšilo, a zároveň by to pomáhalo dětem. Jak jsem dlouhá léta cestovala po světě a každých pár měsíců jsem žila v jiné krajině, uvědomila jsem si, že nezáleží na tom, kde se člověk narodí, ale jestli dostane příležitost a vhodné podmínky pro rozvoj svého talentu a potenciálu – myslím, že každé dítě by tuto možnost mělo dostat.
Více než tři roky jsem ale nemohla najít svůj produkt. Důvod byl prostý, nevěřila jsem si. Myslela jsem, že nikdy nemohu přijít s něčím novým, protože všechno již existuje, a v tu chvíli jsem pochopila, že nejde o to, přijít s něčím úplně novým. Jde o to přinést něco, na čem záleží, něco, do čeho vložím své srdce, a co tento svět trochu zlepší alespoň pro malé množství lidí.
To byl důvod, proč jsem se rozhodla spojit to, na co mám talent – kreslení; to, pro co mám vášeň – elegantní móda; a to, co mě hluboce zajímá – spiritualita; s tím, co považuji za svůj životní účel – pomoc druhým. Dva roky jsem pro sebe hledala dámský kostým, který by splňoval moje požadavky kvality, nadčasového stylu a jedinečnosti, a pořád byl pohodlný a cenově dostupný. Jedno ráno jsem se vzbudila a zeptala jsem se sama sebe – proč si jej nenavrhneš a neušiješ? A tak se i stalo! Samozřejmě, ženy kolem mě se hned začaly na moje kostýmky ptát a sdělily mi, že mají podobný problém najít pro sebe vhodný kostýmek. Tak vzniknul nápad založit BeWitch a jsem hrozně ráda, že lidi to baví a moc se jim to líbí :-).
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Věřit si a vytrvat, a nepodlehnout ani tehdy, když to zrovna nevypadá růžově. Podnikání je osobní rozvoj, trpělivost a neustále nás zkouší, zkouší naše hranice a to, zda jsme na úspěch připraveni, a zda to co děláme skutečně chceme.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Baví mě samotný proces tvorby a následné reference od našich klientek. Jejich úsměvy, když si naše oblečení vyzkouší a podívají se na sebe do zrcadla se slovy „tak to je mnohem lepší, než jsem doufala!“, a následně se vrací s dalšími a dalšími nápady a zakázkami na míru. To je fakt skvělý pocit, pro který se to všechno vyplatí dělat.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Vybírat knoflíky :D. Někdy jsem totiž díky tomu v obchodě i hodinu nebo musím obejít i 4-5 galanterií, než najdu něco, co se mi líbí, a ještě to i barevně sedne. Proto některé novější modely sak a šatů mají vázačky 😀
Jakou máš nejvyšší metu?
Žádné mety nemám, na co se jimi zbytečně omezovat. Věřím, že BeWitch se jednou bude dařit tak, jak si nedokážu představit ani v těch nejdivočejších snech!
Plánuješ nějakou novinku?
BeWitch je nyní oblíbeným místem každé moderní slečny a ženy, která miluje módu. Najdou u nás konfekční oblečení, ušijeme jim kousky na míru, ale na našem blogu také najdou skvělou inspiraci. Chceme však ženám přinést ještě něco víc.
Proto v období podzim/zima 2023 spouštíme BeWitch Lifestyle Magazín, který naleznete na našem webu. Budete se tam moci nejen inspirovat v oblasti módy, ale také v oblasti osobního rozvoje, spirituality, magie, podnikání a vůbec všeho, co se dotýká ženského světa!“
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Asi na moje „aha momenty“, třeba ten, když jsem si uvědomila, že je čas jít svou vlastní cestou. Velkým milníkem byl pro mě také moment, kdy mě požádal o rozhovor časopis Forbes, nebo když jsem dostala pozvánku do Snídaně s Novou.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Vše, co k úspěšnému podnikání potřebujete, již máte! Základem je vždy vědomé podnikání a spojení znalostí, zkušeností, šikovných lidí a vlastní intuice. Věnuji se také byznysovému mentoringu (Intuitive Business Development) a vytvořila jsem jedinečný kurz, který pomůže každému, kdo chce začít podnikat, ale také již úspěšným podnikatelům. Tam se k tomuto tématu vyjadřuji mnohem podrobněji.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Chtěla bych vyjádřit velkou vděčnost za to, že značka BeWitch Design existuje, a že skrze ni můžeme pomáhat, dělat radost a šířit dobro a pozitivní energii. Jsem také velmi vděčná za jakoukoli spolupráci, která dává smysl a každou jednu příležitost, kterou mi život přináší, a to ať už v oblasti podnikání nebo mého osobního života. DĚKUJI, DĚKUJI, DĚKUJI!
Czech Pedal Car je malou českou firmou, která se zabývá ruční výrobou šlapacích autíček. Každému autíčku je věnován individuální přístup a péče. Proto jsou autíčka od firmy Czech Pedal Car tak jedinečná…
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Vlastní děti a vytvoření českého produktu s dlouhou životností…
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Od širokého okolí poslouchat, že váš nápad je hloupost a přesto ukončit zaměstnání a začít…
Co Tě na práci nejvíc baví?
Spokojený zákazník.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Internetová doba, která se stala nutností…
Jakou máš nejvyšší metu?
Udržet malou ruční dílnu, kde se bude tvořit produkt, který se bude předávat v rodinách po generace…
Plánuješ nějakou novinku?
Novinky se plánují stále…
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na den, kdy naše dcera poprvé zkoušela naše autíčko…
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Neposlouchejte ostatní, jen vy sami nejlépe víte, co dokážete…
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl sdělit světu?
Ekologii netvoří elektromobilita, ale výrobky, které jednoduše vydrží…
HanáJede
Natáčíme další sérii podcastů se Star(t)s!
Galerie Šantovka
Slavíme 10. narozeniny!
Salón Olgy Měrkové jsou určeny pro nevěsty a jejich doprovod. Máme za cíl uspokojit touhy každé dívky a ženy. Každý rok si dáváme záležet, abychom vytvořili nejkrásnější a nejkvalitnější svatební šaty. Šijeme šaty na zakázku i podle foto.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Má maturitní práce byla ušití svatebních šatů. Když jsem viděla, jak v nich nevěsta zářila štěstím, řekla jsem si, že jednou chci vlastnit svatební salón, abych mohla dělat lidi šťastnými. Povedlo se mi to v ČR. Jsem původem z Ukrajiny. Můj sen se splnil a ve spolupráci s kolegyni paní Berezhnyk a mou dcerou Kristýnou Suchyňovou dokážeme splnit sny i těch nejnáročnějších nevěst.
Co bylo do vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Získat důvěru zákazníka.
Co Tě na práci baví nejvíc?
Když je náš zákazník spokojený a v jeho očičkách vidíme vděčnost.
Jakou máš nejvyšší metu?
Rozšířit dostupnost svých výrobků do více koutů ČR, tj. mít řetězec salónu Dream Dress na více místech ČR.
Plánuješ nějakou novinku?
U nás novinky jsou co půl roku. Sledujeme módu jak tuzemskou, tak i zahraniční, a jsme vždy o krok dál s novou kolekcí než některé místní firmy, což i je naším dalším cílem.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejvíce se i do teď těšíme na výzdobu svatby. To nám zůstalo od naší první výzdoby, kde jsme si užili hromadu radosti, nadšeni a také menších trapasů.
Co bys vzkázala lidem, kteří uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jděte za svým cílem, snem, nevzdávejte se! I když se to nepovede napoprvé, vždy bude další možnost se předvést. A nikdy neposlouchejte ty, kteří vám budou říkat, že je to těžké. Ano, je to veliká zodpovědnost, vyžaduje důslednost, ale také i důvtip v jakémkoliv oboru podnikání, proto nepodnikají všichni, jen ti odvážní a cílevědomí.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Nebojte se netradičních svateb, oslav, plňte si své sny. A v neposlední řádě všem přeji SVĚTOVÝ MÍR!!!
Autorská móda Katky Majerové působí na módním trhu již více než 10 let. Na jednom a tomtéž místě se navrhují modely, stříhá, tiskne, šije i prodává. Naše dílna se nachází v obci Hruška u Němčic nad Hanou.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Nápad na vytvoření vlastní značky přišel v průběhu mé druhé mateřské dovolené. Stálo přede mnou rozhodnutí, zda se vrátit zpět do uniformy Armády ČR nebo svůj koníček šití, který jsem na mateřské pěkně rozjela zlegalizovat. Díky velké podpoře a pomoci mého muže tak vznikla oficiálně majerKa.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší považuji rozhodnutí vystoupit ze své komfortní zóny stability státního zaměstnance a přijmout a vzít svůj život pod vlastní křídla.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Začněme trochu s nadsázkou. Na mé práci mě nejvíc těší a baví, že si můžu dělat co chci, kdy chci a jak chci a nikdo mě za to nemůže vynadat. To je přece podnikání, ne? A teď vážně. Nejvíce mě těší a baví vymýšlení a tvoření nových věcí. Miluji nové výzvy a projekty. Když se věci daří a povedou, jsem nesmírně pyšná a šťastná.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Nebaví? Tak to vím úplně přesně! Papírování. Ráda tuto práci přenechám jiným.
Jakou máš nejvyšší metu?
Nejvyšší metu nemám. Žiju tady a teď. Cíle si stanovuji a ráda jich dosahuji. Jakmile cíl splním, vymýšlím nový a další, aby mně práce pořád těšila, bavila a naplňovala.
Plánuješ nějakou novinku?
Novinky, tak to je moje. Na eshopu majerka.eu je mou nejoblíbenější kategorií – ORIGINAL 1 kus pro TEBE. Kousky, které vzniknou jen v jednom kuse. Přesně tohle je moje parketa.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Tady odpovím velmi stručně. Ničeho nelituji, všechny procesy měly svůj význam a byly pro mne poučné. Vzpomínám na vše s velkou úctou a pokorou.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Přátelé pojďte do toho! Neodkládejte vaše touhy a sny! Věřte, že pokud vašemu projektu důvěřujete, úspěch je na dobré cestě. Nebude to možná cesta jednoduchá, ale za to Vaše.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Jsem potěšena, že jsem narazila na tento projekt. Líbí se mi a je mi velmi sympatické, že projekt Šantovka Star(t)s podporuje živnostníky a malé firmy. To je skvělé. Těším se na ten „NÁŠ“ týden v Olomouci. Stavte se za námi. Jste srdečně zváni.
Online živé kurzy anglického jazyka s americkými lektory pro děti i dospělé, individuální nebo skupinové lekce.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Jiří, Pavel a Jackie – 3 kamarádi, kteří se rozhodli přes covid přinést nový způsob živé online výuky anglického jazyka s podporou rodilých mluvčích z USA, to vše zábavnou a hravou formou. Aktuálně má společnost klienty z ČR, Slovenska a Polska a v týmu okolo 10 skvělých učitelů. Kurzy jsou nabízeny pro děti, dospělé a firmy a to jak skupinové, tak individuální.
V době covidu jsme projekt založili původně čistě nekomerčně pro děti v rámci rodiny a blízkého okolí s cílem zlepšit výslovnost anglického jazyka za podpory americké lektorky.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Překonat začátek komerční fáze, kdy firma musela hradit fixní náklady a zároveň investovat stovky hodin času bez nároku na mzdu : )).
Co Tě na práci nejvíc baví?
Pomáháme klientům řešit základní a praktický problém – schopnost aktivně mluvit cizím jazykem.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Určitá rutina v opakující se činnosti, ale to patří ke každé práci :D.
Jakou máš nejvyšší metu?
Stanovujeme si roční cíle, které se zatím daří plnit. Jdeme krok po kroku, nedáváme si nesmyslné targety. Rádi bychom dostali náš způsob výuky do širšího povědomí a také více přímo do veřejných škol, aby se děti neučily jen suchou gramatiku.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, chceme se více zaměřit také na firemní segment a dospělé klienty.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Na neúspěchy. Ty nás s odstupem času vždy posunuly. Dále pak na svobodu v rozhodování. V tom je podnikání krásné.
Co bys vzkázal(a) lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Ať se nebojí neuspět a jdou si za svým snem. Neúspěch je součást podnikání a je to fáze, kterou si projde téměř každý podnikatel.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl(a) sdělit světu?
Koukejte na filmy v angličtině a nebojte se vyrazit pracovně či studijně do ciziny, vrátit se můžete vždy :-).
Vyrábíme originální produkty z masivního dřeva a epoxidové pryskyřice, jako jsou jídelní stoly, konferenční a kávové stolky, ale i dekorace v podobě hodin, prkének a malovaných obrazů. Zaměřujeme se také na celkový interiér od betonových stěrek, světelných podhledů, přes akustické lamely až po designové návrhy vašeho domova. Nejsme jen milovníci dřeva, ale i řemesla a umění.
Za založením firmy stojí dva partneři nejen v životě, ale i v podnikání. Spoluzakladatelé Martin a Monika spojili to, co je jim nejvíce blízké – design, řemeslo, umění, minimalismus a příroda.
Co vás inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
V životě jsme se mnohokrát stěhovali a nabízený sortiment nábytku, dekorací či služeb designových a řemeslných firem neodpovídal požadované kvalitě. Proto jsme se rozhodli vytvořit něco vlastního, kde oba můžeme vycházet z naší bohaté praxe. Společně jsme tak propojili své znalosti i nadšení do podnikání až vznikla značka MONIQ design. Všechny naše výrobky společně vymýšlíme, navrhujeme a realizujeme.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Jako u každého podnikání je nejtěžší překonat pocit nejistoty, zdali bude dostatek zakázek a firma se uživí. Nakonec byl náš první rok velmi úspěšný, což nás velmi potěšilo.
Co vás na práci nejvíc baví?
Svoboda, kreativita a spojení řemesla, designu a umění. Oba jednoduše děláme to, co máme rádi, takže se těšíme na každou novou zakázku.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
I když to bude znít jako klišé, tak naše podnikání opravdu milujeme, jen účetnictví kolem firmy je kolikrát únavné, ale to má naštěstí na starost účetní.
Jakou máte nejvyšší metu?
Naše ambice vedou až do zahraničí, kam plánujeme rozšířit produkty i služby.
Plánujete nějakou novinku?
Do budoucna plánujeme rozšíření sortimentu i služeb o několik novinek, které zatím neprozradíme.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději vzpomínáme na začátky našeho podnikání, byl to takový pokus – omyl.
Co byste vzkázali lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Podnikání je samo o sobě riskantní, ale pokud to opravdu chcete a obětujete tomu veškerý čas, pak jste na správné cestě. Chce to vytrvat, mít trpělivost a dobrý podnikatelský plán a pak se úspěch jistě dostaví.
Máte ještě něco na srdci, co bys chtěli sdělit světu?
Těšíme se na každého, kdo nás přijde do Šantovky navštívit! 🙂
Revoluce v jízdě na kajaku se blíží s patentovaným integrovaným elektrickým pohonem a bezdrátovým ovladačem na pádle. Autorem jeLukáš Mogrovics – elektrotechnik s velkou zkušeností v oblasti větrných a vodních elektráren, vývojář, inovátor a vynálezce.
Elektrický kajak je ekologický a tichý a může být použit v oblastech, kde nelze použít spalovací motory. Umožňuje rychlý pohyb na vodních plochách i osobám s omezenými fyzickými schopnostmi, což otevírá nové možnosti různým věkovým a výkonnostním skupinám.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
K výrobě vlastního elektrického kajaku mne dovedlo to, že jsem si chtěl být na vodě nezávislý na pendlu a vzhledem k tomu, že nejsem žádný velký sportovec, tak jsem chtěl vyjet řeku i protiproudu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Najít si partnera, který by mě zasvětil do výroby lodí tak, abych byl schopen si loď vyrobit sám.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Hotový výrobek, který mohu spustit na vodu.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Administrativa, propagace, jednání s dodavateli komponentů.
Jakou máš nejvyšší metu?
Prodávat 100 elektro kajaků ročně přes síť distributorů a trávit většinu času cestováním po světě za novými obchodními partnery.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, a to dvoj kajak, který by mohli využívat i tělesně postižení.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Na to velké nadšení z prvního prototypu.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Že tato cesta je velmi náročná, jak psychicky tak finančně, je to běh na dlouhou trať a když má člověk pocit, že již udělal vše co měl, tak si uvědomí, že je to teprve začátek.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl sdělit světu?
Kupujte naše elektrokajaky 🙂
Táta, který od roku 2017 tvoří jedinečné handmade kousky ušité na míru z českých látek pro děti i dospělé, aby spolu dokonale ladili.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Dovolte mi představit značku pro děti, kterou jsem založil jako otec úžasného syna. Marně jsem sháněl moderní a kvalitní oblečení, které nosí dospělí. Proto jsem založil značku Yako King, aby se i naši malí miláčci mohli oblékat moderně a kvalitně jako jejich rodiče, yako králové, Yako King.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Dělám to s chutí a láskou, a to potom nic není nejtěžší. Snad možná jen na začátku učit se tvořit e-shop po nocích, učit se marketingu, reklamám apod. To jsou stovky hodin těžké práce, která nejde jen tak vidět.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Ten pocit když něco vymyslím, vytvořím, desítky hodin tvrdé práce a ono se to pak líbí a lidé to kupují a jsou moc spokojeni. To je to úžasné a stále mě to naplňuje.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Baví mě vše 🙂
Jakou máš nejvyšší metu?
Chtěl bych být v obchůdcích v každém větším městě. Také kdyby si mě všiml někdo z velkých osobností, to by bylo moc fajn. Stále je YK jen můj koníček, tudíž ještě do toho chodím do práce a mám dvě děti.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano neustále plánuji a tvořím novinky. A toto jaro to nebude jiné 🙂
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Každý jeden den tvoření je úžasný.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Běžte do toho. Čím dřív to uděláte, tím rychleji budete mít začátek za sebou.
Vystudovaná ekonomka, Petra Šrámková a její touha vymyslet pro maminky něco, co jim usnadní každodenní život s miminem v kočárku ji přivedla na cestu tvorby praktických a zároveň elegantních a designových doplňků do kočárku.
Vím, jak vám zpříjemnit procházky s miminkem v kočárku…
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Nenaplánovala jsem si založení firmy, v podstatě to byl nápad, ke kterému mě inspiroval každodenní život s mými dcerkami, měla jsem potřebu vylepšit to, co mi nevyhovovalo a tak jsem vymyslela podložku s nepadací dekou se zipem uprostřed 🙂
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Spolehnout se na někoho dalšího, že vše udělá tak precizně a skvěle to, co já 😀 Spíše to byla výzva pro mě, překonat strach z delegování práce, abych se i tím posunula dát a mohla tak tento skvělý nápad rozšířit dalším maminkám…
Co Tě na práci nejvíc baví?
Mně baví prostě všechno.. vím, že je to možná moc sluníčkové, ale to, že je za vámi hotový výrobky, spokojenost dalšího člověka, který vám to řekne/napíše, je prostě k nezaplacení a je to ta „karma zdarma“ 😀
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Mě fakt baví všechno 😀
Jakou máš nejvyšší metu?
Ráda bych se posunula i do zahraničí.
Plánuješ nějakou novinku?
Nápadů mám milion, musela jsem naopak zúžit výběr produktů, ale plánuji nové boží materiály 🙂
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Zatím to není velká historie, vzpomínám na posun každého půl roku, učení se nových věcí, jak být programátorem, účetní, markeťákem, expedientkou, finančním ředitelem, střihačkou, šičkou, konstruktérkou, fotografkou, prostě jedna práce, jeden sen a tolik povolání 😀
Co bys vzkázal(a) lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Není to jednoduché, ale stojí to za to 🙂
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl(a) sdělit světu?
Moc se na všechny těším, přijďte se inspirovat, poradit a vyladit…
HeyMade… tady se příběhy setkávají. Jedná se lokální tvůrce, kteří se prezentují pod jednou střechou.
Honzovy korále
Autorské šperky z minerálů, drahých kamenů, stříbra a chirurgické oceli
Za projektem Honzovy korále stojí Honza Pospíšil. Ve svém volném čase se jako samouk věnuje této práci, která ho učí obdivovat krásu detailů. Tuto krásu pak ve formě šperků přináší i ostatním.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Touha vyzkoušet něco nového. Začal jsem tvořit šperky pro přítelkyni a najednou jich bylo tolik, že je nabízím i dál.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Zatím je to pro mě hledání volných chvil pro tvorbu. Zasadit kámen od velikosti 1,7 mm, ale taky není žádná hračka 🙂
Co Tě na práci nejvíc baví?
Učení se nových postupů a hledání možností materiálu a vlastních schopností.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Když mě to nebaví, tak to ten den radši nedělám. Nevedlo by to k žádnému výsledku.
Jakou máš nejvyšší metu?
Spokojené zákazníky, svoji rodinu a sebe.
Plánuješ nějakou novinku?
Část mých šperků vzniká pouze v pár kusech a novinky tedy chrlím stále 🙂
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na úsměvy prvních zákaznic 🙂
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Zpomal, rozmysli se a tvoř.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl sdělit světu?
Stavte se za mnou 8. – 14. 5. do Šantovky a rád Vám to řeknu 🙂
Nadčasová móda výjimečná precizním zpracováním těch nejkvalitnějších zbytkových tkanin a pletenin české výroby. Textilní materiály z deadstocku podmiňují 100% originalitu. Každý kousek je vždy jen jeden. Cirkulo vás okouzlí svou jedinečností.
„Bez práce nejsou koláče.“
Co vás inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Tereza: Touha pracovat v oboru, ke kterému mě to vždy táhlo a zároveň potřeba realizace smysluplného projektu. Oboje se pro mě snoubilo v Cirkulo.
Veronika: Celá ta situace na trhu. Mrzí mě, že se v ČR vyrábí prvotřídní textilní materiál, který se exportuje do zahraničí, a naopak k nám se ve velké míře dováží oblečení po všech stránkách podprůměrné kvality. Ačkoliv ČR ještě pár desítek let zpátky patřila mezi země, ve které precizní práce krejčovského řemesla něco znamenala, a kde textilní a oděvní průmysl hrál prim i na světové úrovni.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Tereza: Vybalancování práce a volného času.
Veronika: Najít si svou klientelu. Spojit hodnoty, na kterých Cirkulo stojí, s očekáváním a přáním zákazníků.
Co vás na práci nejvíc baví?
Tereza: Radost zákaznice, když jí některé šaty sednou tak, že sama sebe vidí jako krásnou a její dojetí je tak silné, že se ho ani nesnaží skrýt. Tyto momenty jsou pro mě nejkrásnější.
Veronika: Když do sebe vše zapadá. Když se protne radost z nákupu, spokojenost spolupracujících obchodníků s ekonomikou celého konceptu. Ten pocit, že tvoříme něco, co dává smysl.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Tereza: Balení šatů, nakládání věcí a přesuny na různé prodejní akce. A ještě u toho dávat pozor, aby člověk na nic nezapomněl.
Veronika: Okamžiky, když jsme na akcích, kde chybí návštěvníci. Náročné jsou i dlouhé cesty, montáže a balení oblečení.
Jakou máte nejvyšší metu?
Tereza: Vytvoření stálého okruhu zákaznic, které se k nám budou vracet.
Veronika: Že Cirkulo bude veřejností i odborníky vnímaná jako prémiová oděvní značka, a stane se standardní součástí nejen českých šatníků.
Plánujete nějakou novinku?
Tereza: I když naší prioritou zůstává prodej „fyzickou cestou“, postupně bychom se chtěly pustit do vybudování vlastního eshopu.
Veronika: Na novinkách pracujeme neustále. Moc se těšíme, až pustíme do světa nové modely, vesty a zero waste šaty.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání/tvorby?
Tereza: Na první ušitý vzorek a na chvíli, kdy jsme se finálně rozhodly, že do toho jdeme.
Veronika: Nejvíce na upřímné dojetí žen nad samy sebou při zkoušení šatů. Ta síla radosti v daném okamžiku je neuvěřitelná.
Co byste vzkázaly lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Tereza: Nejsem fanoušek přísloví, ale lepší příměr, než že „bez práce nejsou koláče“ mě nenapadl. V oboru, ve kterém podnikáme je velká konkurence, a najít ty správné zákazníky stojí spoustu sil. Rozhodně je potřeba nastavit se na nepravidelný sedmidenní pracovní týden.
Veronika: Ať odhodí obavy stranou a prostě začnou, a krok za krokem si jdou za svou vizí.
Máte ještě něco na srdci, co byste chtěly sdělit světu?
Tereza: Snad jen to, aby lidé zkusili při nákupu oblečení více přemýšlet a nenakupovali kvanta oděvů jen proto, že jsou levné a nebo teď zrovna ve slevě.
Veronika: Těšíme se v březnu v Šantovce na shledanou!
Výrobky By Kateřina potěší každou ženu v každém věku. Kolekce jsou ušity z kvalitních materiálů, které jsou ručně stříhány a šity v Prostějově. Dbají na kvalitu materiálu a dokonale padnoucí střih. Střihy jsou navrhovány tak, aby podtrhly ženskou krásu, ale zároveň byly pohodlné na celodenní nošení.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Od malička jsem si od školních sešitů ze zadní strany malovala panenky v šatech. Pak jsem studovala ekonomii, ale stále jsem si nebyla jistá. Poté jsem si udělala pár svých kousků, ve kterých jsem se cítila dobře a mé okolí si začalo všímat co nosím a to byl první signál, abych to zkusila a navrhovala a šila i pro ostatní.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Vůbec ta cesta rozhodování, jestli vůbec začít, investovat do látek, strojů a času.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Mě nejvíc baví, když si vybírám látky. Podívám se na určitý dezén a už vím, jaký módní kousek z něj udělám. Poté ta cesta výroby – z kusu látky se stane např. krásný kabát.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Když se mi nedaří ve střihu a vyjde mi z toho něco, s čím absolutně nejsem ztotožněná a nejsem to já. Ale to mě zase posouvá dál.
Jakou máš nejvyšší metu?
Moje nejvyšší meta je, aby se značka „ByKateřina“ dostala i do menších butiků (prodejen) a tím se dostala i k zákazníkům, co moc nevěřím eshopům. Jelikož šiji z kvalitních a velmi příjemných materiálu – věřím na první „dotek“.
Plánuješ nějakou novinku?
Při každém novém ročním období plánuji novinky, bez novinek to nejde.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na otevření své nové, velké a moderní prodejny v roce 05/ 2022.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Male podnikání je dle mě – chůze po tenkém ledu. Ale když najdeš cestu a myslíš racionálně, můžeš se po malých krůčcích dostat až na druhou stranu. Jen se rychle a bezhlavě nerozběhnout – to se člověk může potopit.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Život je jak vlna – jednou dole, jednou nahoře. Jsou to životní etapy, ale z každé situace si můsíme vzít něco dobrého a hlavně se z chyb ponaučit.
NOP představuje minimalismus, lifestyle a design v jednom. Inspirace architekturou a geometrickými tvary vyzařují z každého vlastnoručně ušitého kousku. Zamilujte si streetwerovou módu v podobě mikin, trik, šatů a kalhot joggers, ať už jste muž či žena. Vyberete si i pokud máte běžně problém sehnat oblečení kvůli vysoké postavě či naopak, neboť NOP počítá se vším.
„Nechte se vtáhnout do světa designu a staňte se jeho součástí.“
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
V 8 letech mě máma naučila šít a táta podnikal, obojí se mi tenkrát moc líbilo. Zpočátku jsem chtěla přilepšit panenkám a oblékat je do nových a stylových oblečků. V šití jsem pokračovala dál a učila se sama pomocí knížek a internetu. Pak jsem tvořila hlavně pro sebe a pro známé a inspiraci hledala všude kolem sebe. Na vysokou oděvní školu jsem nakonec nešla a vystudovala stavebnictví. V tomto oboru jsem pak pracovala několik dalších let a tvorbě se věnovala ve volném čase. Mezitím jsem v roce 2020 založila online shop a v 2021 se rozhodla přejít na volnou nohu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Překonat strach a jít do neznáma. Připravovala jsem se ale tak dlouho, že už nebylo cesty zpět.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Nejvíc mne baví proces celkově. Od vzniku nápadu a prvních náčrtů až po jeho přeměnu v reálný produkt.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Činnosti, které mě nebaví, ráda přenechávám někomu, koho naopak naplňují. Je skvělé vidět, že to, co vy nemusíte, jiný dělá s nadšením. Mám radost, že se mi daří takové spolupráce navazovat.
Jakou máš nejvyšší metu?
V rámci mojí značky představuje nejvyšší metu expandovat do zahraničí, jít cestou udržitelnosti v módním průmyslu a samozřejmě mít spoustu spokojených zákazníků.
A pro mě osobně to znamená být šťastná a spokojená v životě.
Plánuješ nějakou novinku?
Plánuji rozšířit nabídku o více elegantních kousků, které můžete nosit do práce.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději vzpomínám na ty začátky, kdy jsem jako malá chtěla podnikat a stát se dyzajnérkou. Podle mne už tehdy víme, co nás bude v dospělosti bavit.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Překonat ten strach a zkusit to. Protože po jeho překonání, zjistíte, jestli je to pro vás pravé ořechové nebo, že touto cestou jít nechcete. Každopádně to znamená zkušenost, kterou už vám nikdo nevezme.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Je skvělé, že vznikají takové projekty jako Šantovka Star(t)s. Za mne je budoucnost právě v tomto sdílení a spolupráci mezi tvůrci a podnikateli.

Jsme dvě sestry, Verča a Mája, které rozjíždějí českou oděvní značku Basicatory. Najdeš u nás basic oblečení, které je nadčasové, snadno kombinovatelné a hlavně vydrží roky. Naše česká kolekce oblečení je tvořena od návrhu až po ušití v olomoucké dílničce.




„Basic kousky ve skříni Tě nikdy nezklamou.“
Co vás inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Náš nápad tvořit oblečení vznikl na podzim 2020, kdy jsme se sestrou diskutovaly, že není možné sehnat kvalitní basic trička, která by se neseprala, nebo se jim po prvním vyprání nepřetočily švy. Anebo sehnat jen obyčejné bílé tričko, které by nebylo průsvitné. Zamyslely jsme se, proč vlastně taková trička tedy nevytvoříme my dvě? A tak vznikla naše rodinná značka Basicatory. Snažíme se jít jiným směrem než velké řetězce, anebo většina eshopů v České republice, které jen přeprodávají nekvalitní oblečení pocházející většinou z Číny či Bangladéše.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejde zmínit jednu nejtěžší situaci, ale obecně celá cesta, která stojí za vznikem značky je náročná. Musíte zabrat, i když nejste v plusových číslech a nevíte, kdy se to zlomí. Jsou dny, kdy se spousta věcí nedaří podle plánu a člověk prostě musí vydržet a věřit svému snu. 🙂
Co vás na práci nejvíc baví?
Především to, když načerpáme inspiraci a tu pak přenášíme na vytváření nových kousků oblečení. Vždy se nemůžeme dočkat, než novinky zveřejníme a naše spokojené zákaznice nám pak posílají zpětnou vazbu v podobě fotek a milých zpráv.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Není žádná činnost, která by nás vyloženě nebavila, ale v oblibě nemáme komunikaci s dodavateli, kteří nedodrží, co slíbili a nám pak vznikají zbytečné prostoje a stresy.
Jakou máte nejvyšší metu?
Nemáme stanovenou žádnou metu. Se sestrou chceme být hlavně šťastné a dělat v životě to, co nás baví a v tom se zlepšovat a rozvíjet.
Plánujete nějakou novinku?
Neustále pracujeme na dalších novinkách. Hrozně nás to baví a vždy je na co se těšit.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání/tvorby?
Rády vzpomínáme na své naivní představy a chyby, nad kterými se vždy dobře pobavíme.
Co byste vzkázaly lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jděte do toho a nevzdávejte se!
Máte ještě něco na srdci, co byste chtěli sdělit světu?
Těšíme se na každého, kdo se za námi do Šantovky zastaví, protože moc rády na týden vyměníme online svět za reálná setkání. ♥
Woodboards jsou prémiové balanční desky, které vyrábíme ručně na Moravě. Slouží k tréninku rovnováhy, koordinace, posílení středu těla – core a nohou. To všechno zábavnou a funkční formou. Jsou určeny pro dospělé i děti, také pro profesionální sportovce a fyzioterapeuty.
Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být dobře.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Inspirovala mě možnost vyrábět kvalitní produkt, který na trhu chyběl. Balanční desky jsem si ze začátku vyráběl pro svou vlastní potřebu, jelikož se sám věnuji velké řadě sportů, hlavně těm extrémním a tak jsem potřeboval balanční desku, která by svými parametry vyhovovala požadavkům pro funkční trénink.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Těžké bylo najít ideální tvar balanční desky a kvalitní postup pro výrobu válců. Ze začátku jsem vyrobil několik tvarů balančních desek a válců z různých materiálů a postupně jsme s dalšími sportovci selektovali ten, který bude uživatelsky nejlepší.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Baví mě výroba a osobní přístup – hlavně vymýšlet a tvořit nové produkty a navrhovat gravírování na přání zákazníků. Také různé workshopy, kterých se účastníme za rozvojem povědomí o balančním pohybu ať už pro školy, zájmové organizace nebo také sportovní akce.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Asi byrokracie spojená s podnikáním.
Jakou máš nejvyšší metu?
Tohle asi nedokážu jednoznačně říci, ale těch silných věcí, které se postupně tvarovaly a tvarují a ze kterých mám upřímnou radost je hodně. Jsou to například pozitivní hodnocení a recenze na Heuréce od zákazníků, kde aktuálně dosahujeme 100%. Měl jsem také radost, když mě oslovil časopis Forbes pro rozhovor a v neposlední řadě je to hlavně o mě, když jsem si sám sobě dokázal, že se umím plnohodnotně postavit na vlastní nohy a jdu si za tím co mi dává smysl a baví mě.
Plánuješ nějakou novinku?
Novinek je na programu více – aktuálně jsou to dva nově rozpracované produkty na které se těším, až budu moci představit a taky to, že jsme založili neziskovku na podporu balančního pohybu se kterou se chceme vrhnout na rozšiřování povědomí o balančním pohybu hlavně u dětí, které to potřebují nejvíce pro následný rozvoj pohybových aktivit a dovedností.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději si vzpomínám na okamžik v začátcích projektu, když mě kontaktovala Kamila Rundusová alias Chef Kamu (známá česká kuchařka), které se můj projekt výroby balančních desek dost líbil. Sama ráda surfuje a cvičí, takže byl její zájem o spolupráci velmi příjemný a dělala to hlavně od srdce.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Vzkázal bych asi to, že pokud půjdou do svého vlastního podnikání, je třeba si uvědomit pár věcí. Vlastní podnikání obnáší většinou velkou časovou náročnost nejenom na začátku podnikání a také hodně nezdařených rozhodnutí. Je třeba mít pevné nervy a chuť stále se učit. Výhodou pak může být odměna za pilnou práci a výsledek práce, který za vámi zůstává a ze kterého máte radost.
Máš ještě něco na srdci, co bys(te) chtěl(a/i) sdělit světu?
Že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být dobře.
Inspiraci jsem čerpala v přírodě, pomohla mně, může pomoci i Vám. A navíc, když dělám to, co mě baví a naplňuje, pak je to i na mně vidět. Prostě jsem se konečně našla.
Inspiraci jsem čerpala v přírodě, pomohla mně, může pomoci i Vám.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Inspiraci jsem čerpala v přírodě, pomohla mě, může pomoci i Vám. A navíc, když dělám to, co mě baví a naplňuje, pak je to i na mě vidět. Prostě jsem se konečně našla.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší je vždycky to rozhodnutí, pak už to jde tak nějak lehčeji. Samozřejmě celá legalizace této výroby není žádná legrace, ať už je to schválená výrobna nebo certifikace.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Nejvíce mě baví vyrábět, prodávat, komunikovat se zákazníky, ale největší odměnou je pro mě, jejich spokojenost.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Tak vždycky se všude něco najde, asi to bude ta administrativa, které je hodně, ale beru to tak, že to k tomu prostě patří.
Jakou máš nejvyšší metu?
Nad tím jsem ještě nějak nepřemýšlela, to se přiznám. Chtěla bych se dál rozvíjet a rozrůstat, tak se
nechám asi překvapit.
Plánuješ nějakou novinku?
Na novinkách pracuji, zatím je testuji na sobě, ale určitě se máte na co těšit.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
S úsměvem vzpomínám na své začátky, kdy jsem začínala, jak se říká „doma na koleni“.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Pokud to cítíš, že je to pro tebe správný směr, tak do toho jdi, vyzkoušej to a hlavně se nenech odradit okolím.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Ano, vždy s láskou, pokorou a hlavně hlavu vzhůru…
LARACAI přináší svůj vlastní specifický a současný přístup ke klasické módě. Značka pod vizí kreativního ředitele Toma Machálka LARACAI balancuje na pomezí streetwearu, luxury a sportswearu. Primárním záměrem je vytvoření nového moderního městského šatníku. Produkty jsou odvážné, nadčasové a ikonické.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Už v mládí mi svět módy učaroval. Pocházím z Prostějova, kterému se říká „město módy“ a to nejspíš hrálo také roli. Měl jsem tak na dosah veškeré možné zdroje a profese, které mě zajímaly a mohl jsem je poznávat. Postupem času jsem si uvědomil, že se prostřednictvím módy chci začít vyjadřovat a pustil jsem se do toho po vlastní ose.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Mít v sobě odvahu. Ať už šlo o odvahu začít anebo odvahu nekončit. Krizových momentů za sebou máme několik a dost nás jich ještě určitě čeká. Ale především moje vášeň k módní tvorbě je tak silná, že mi pomohla začít a nedovolila skončit. Jsem za to rád. Tuto práci miluju se vším všudy.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Svoboda. Nejlepší pocit mám z navrhování a následného přerodu do hotového kusu. Je skvělé, že mi práce dovoluje být kreativní a mám možnost se realizovat.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Černá práce spojená s podnikáním. Mám na mysli především byrokracii spojenou s naší prací. Ale nestěžuju si. Chceme dělat velké věci a to k tomu prostě patří.
Jakou máš nejvyšší metu?
Naší vizí je stát se ikonickou módní značkou na pomezí luxury / streetwear / sportswear a prodávat na všech hlavních globálních trzích. LARACAI budujeme s cílem vytvořit love-brand a dlouhodobě dodávat nadčasové oblečení v top kvalitě s hlavním zaměřením na kabáty a bundy.
Plánuješ nějakou novinku?
Každý rok se inspiruji něčím novým a vytvářím nové kolekce. Tento rok už jsme do světa dvě vypustili a čeká nás ještě jedna. Takže ano, novinky naši zákazníci mohou očekávat i nadále.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Baví mě naše firemní cesty, když vyrážíme do zahraničí za inspirací. Naposledy jsme takto vyrazili do italského Milána, kde jsme čerpali inspiraci a tvořili základy nových kolekcí, ale i i partnerství. Tyto společné cesty vždycky přinesou nové zážitky, které si potom pamatujeme hodně dlouho.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Do toho. Nikdy nebyla lepší příležitost podnikat než je teď.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Buďte odvážní.
Výroba a vývoj kosmetiky, dekorativní kosmetiky. Náš hlavní obor jsou kuličkové pudry, oční stíny, rtěnky. Poslední dobou jsme rozšířili portfolio o bomby do koupele, mýdla, krémy, sójové svíčky.
„Chci, aby kosmetika dělala ženám radost a měly pocit, že mají něco hezkého. Co někdo vyrobil s láskou a s láskou předal dál.“
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Chtěla jsem vyrábět krásnou barevnou kosmetiku a taky ukázat, že i když u nás nic takového není, jsme stejně šikovní jako ve velkých firmách v západní Evropě.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Velká porce práce, která vůbec není kreativní a je nutná.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Vývoj nových výrobků a celý proces zrodu každé novinky.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Papírování.
Jakou máš nejvyšší metu?
Aby výrobky byly oblíbené a ženy naši značku znaly.
Plánuješ nějakou novinku?
Anoo, spousta…
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Na skvělý pocit, když se mi podařil vyrobit kuličkový pudr a také první stíny…
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
At se nebojí a vrhnou se do práce. A také ať si nepamatují momenty frustrace a pochybování.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Myslím, že výrobky by měly být vyráběny s láskou a ne jen pro peníze. Na takových výrobcích je to poznat a přinášejí větší radost.

Designové studio a výrobce dřevěných hraček




„Pasujeme skvěle do hry, do obýváku i do dětské fantazie.“
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Asi moje děti a děti mého spolupracovníka, Dušana Ingra. Taky touha po něčem novém, krásném, smysluplném. Při návštěvě běžného hračkářství mi nabízený sortiment moc smyslu nedává.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Ustát naši myšlenku ekonomicky. Vyrábět něco ručně a konkurovat levnému zboží z východu je velmi těžké. Chce to vytrvalost, cit pro marketing, vytrvalost, racionalizaci výroby, vytrvalost. Vytrvalost.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Vývoj nových hraček. To je vášeň. Asi bych se tím bavil, i kdybych neprodával. Ale možná by mě to bez toho prodeje vlastně ani nebavilo. Tvořit do šuplíku. Takže mi to všechno dává smysl dohromady. To, co dělám, mě baví. Moc.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Asi vyřizovat papíry. Nejsem ten typ. Mám vynikající účetní, trpělivou a důslednou. Ale dodat jí podklady mi někdy trvá i několik prokrastinačních týdnů. Utíkám do dílny… 🙂
Jakou máš nejvyšší metu?
Rozšířit firmu na úroveň evropského výrobce dřevěných hraček.
Plánuješ nějakou novinku?
Samozřejmě, každý rok přicházíme s novinkami. Letos to bude celý program dvoubarevných (tj. dvou dřevěných) luxusních hraček: ponorka, loď, auto. Designové vymazlené, velmi masivní věci. Vhodné do dětské ručičky i do naleštěné vitríny. Mám z toho velkou radost.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Jak jsem s mými malými dětmi prodával na trzích a oni si hráli ve stánku, bloumali kolem a bavili se s okolními stánkaři. I moje děti na to rády vzpomínají. Nevím proč. Byla to jednotvárná dřina. Ale bylo to něco našeho, společného.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jestli jste odhodlaní, jděte do toho. Podnikání je krásné dobrodružství. Není to vždycky lehké, ale vždycky to stojí za to.
Máš/máte ještě něco na srdci, co bys(te) chtěl(a/i) sdělit světu?
Buďme na světě rádi.
Jsme Pura Vida. Šijeme oblečení, které holkám zlepšuje náladu a zvyšuje sebevědomí. Protože co se děje, když jsou holky spoko? Dělají tenhle svět lepší. A tak oblékáme holky do barev a optimismu, aby měly chuť se pohnout na jógamatce, antuce i v životě. Protože když chceš žít Pura Vida život, musíš se pohnout.
„Zkuste se alespoň 5 minut denně smát. Zlepšíte tak život sobě a možná, když vás potkáme na ulici, tak i nám.“
Co vás inspirovalo k založení firmy?
Petruccya: Tipla bych si, že to byl můj osud. Náhoda. A hlavně na začátku jedna velká sranda. Před šesti lety jsem značku založila s bývalou kolegyní z reklamky Petrou Němečkovou. Značka vznikla jako jeden z těch holčičích projektů, o kterých se běžně s kámoškama bavíme u prosecca na zahrádce naší oblíbené kavárny. Obě jsme za sebou měly roky v reklamce a byly jsme zvyklé hodně pracovat a nebát se výzev. Firmu jsme zakládaly s mentálním nastavením: nic není nemožné. Ani jedna jsme neměly zkušenosti s módním businessem, ale obě sportovní módu milujeme. Na začátku to byla jen vize, chuť a energie.
Inspiraci jsem čerpala v přírodě, pomohla mě, může pomoci i Vám. A navíc, když dělám to, co mě baví a naplňuje, pak je to i na mě vidět. Prostě jsem se konečně našla.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Petruccya: To asi nemohu říct. Mně se začátek zdál dost jednoduchý. S Petrou jsme byly obě super nadšené a z našich zaměstnání v reklamce i hodně ostřílené. Ale když se na to díváme dnes, tak jsme byly hlavně hodně naivní. Ale ta naivita nám pomohla začít punkově a intuitivně. Na začátku to opravdu byla sranda. Pamatuji si, když jsme objednaly prvních 100 ks legín a trnuly, jestli si najdou kupce. Pak jsme zkusily první tričko, pak eshop. Půlka skladu byla u mě doma a druhá u kolegyně Petry. Když přišla objednávka, která se musela kombinovat z mého a jejího skladu, měly jsme sraz na parkovišti, kde jsme vše v autě zkompletovaly a pak hurá na poštu. Bylo to geniální. Na tu dobu moc ráda vzpomínám. Taky na to, jak nám všichni neuvěřitelně fandili. Ta energie z fanoušků je prostě nádherná. A postupem času přišly klíčové momenty, jako první obchod, první zaměstnanec, výroba. Ale pokud bych měla srovnat představu a realitu, tak se shodují asi v 6 procentech.
Nejtěžší je vždycky to rozhodnutí, pak už to jde tak nějak lehčeji. Samozřejmě celá legalizace této výroby není žádná legrace, ať už je to schválená výrobna nebo certifikace.
Co vás na práci nejvíc baví?
Petruccya: Kreslení. Ať jsou to návrhy, nový design, reelska, storíčka, vše co se týká kreslení.
Petra: Hledání nových možností produkce a to, když se zrodí nový produkt a zákazníci z něj mají radost.
Nejvíce mě baví vyrábět, prodávat, komunikovat se zákazníky, ale největší odměnou je pro mě, jejich spokojenost.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Petruccya: Administrativa, telefonování a to, když mám dohledávat podklady pro účetní:-)
Petra: To, když se nám nějaký produkt na po xté nepodaří dokončit.
Tak vždycky se všude něco najde, asi to bude ta administrativa, které je hodně, ale beru to tak, že to k tomu prostě patří.
Jakou máte nejvyšší metu?
Petruccya: Být na PV pyšná.
Petra: Mít spokojený pracovní kolektiv.
Plánujete nějakou novinku?
Momentálně máme největší novinku a to je pánská kolekce. A příští rok bychom chtěly připravit první produkty tzv. Pura Vida exclusive. Jednokusovky, ručně vyráběné, zdobené a super crazy barevné.
Na novinkách pracuji, zatím je testuji na sobě, ale určitě se máte na co těšit.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání/tvorby?
Když jsme si objednaly prvních 100 ks legín a bály se, že je nikdy neprodáme. Nebo na to, když jsme objednávaly na Vánoce jeřáb, který nám přes střechu fabriky přehodí výrobní stroj.
S úsměvem vzpomínám na své začátky, kdy jsem začínala, jak se říká „doma na koleni“.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Na začátku je nejdůležitější nadšení a láska k tomu co děláte. To ostatní se dá naučit a nakoupit.
Máte ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Zkuste se alespoň 5 minut denně smát. Zlepšíte tak život sobě a možná, když vás potkáme na ulici, tak i nám.
Značka Jenon Leather se zabývá zakázkovou výrobou z kůže. Barefoot boty a sandály, kožené opasky, peněženky, dámské kabelky a psaníčka, obaly na notebook, kožené klíčenky. To je jen krátký seznam toho co, jsme pro naše zákazníky již vyráběli.
Vyčnívej z řady a nech vyniknout svoji originalitu a jedinečnost!
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Firma vznikla ve Zlíně, kde je průmyslová výroba pana Baťi nezaměnitelně vtisknuta do rázu města a pokud ne přímo v centru, tak v první okrajové části si toho všimne snad opravdu každý. Zpracování bot a práce s kůží má v tomto kraji bohatou tradici, která se ale pomalu vytrácí a obuvnická sláva i ruční zpracování kůže pomalu upadá v zapomnění.
Svoji práci a řemeslo milujeme. Rozhodli, že to tak nenecháme a podpoříme kulturní a průmyslovou tradici v našem kraji. Proto jsme založili značku Jenon leather na ruční zpracování kožených výrobků.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Se zakázkovou výrobou z kůže ani šperků jsme neměli žádné zkušenosti. Žádné kontakty na dodavatele surovin a lidi z oboru. Dostat se k dobrým cenám při nákupu surovin na výrobu je zásadní věc. Stejně tak jako vědět na koho se obrátit s prosbou o radu, když se při výrobě něco nedaří nebo to trvá příliš dlouho. Například se Vám pokazí starý baťovský stroj apod. Zatím musím říct, že máme velké štěstí na lidi, které jsme v oboru, především výroby obuvi, potkali. Jsou to většinou už chlapíci v letech, kteří nám velmi rádi sdělují svoje zkušenosti a mnohokrát nám předali také důležité kontakty na výrobce a dodavatele surovin, prodejce strojů atd.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Rozmanitost.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Svoji práci milujeme, není nic co by nás nebavilo. OK, někdy to není lehký boj s větrnými mlýny byrokracie:)
Jakou máš nejvyšší metu?
Chceme se vyrovnat světovým modním značkám.
Plánuješ nějakou novinku?
Především chytáme zbrusu nový e-shop. Nové výrobky vytváříme podstatě denně na základě poptávky zakázkové výroby.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Velký krok pro nás bylo stěhování výroby a obchodu do nových prostor (2020). Přešli jsme malinkaté dílny do prostor které nám tehdy přišli obrovské. Aktuálně by jsme využili už zase o něco víc prostoru:)
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Sami jsme stále v začátcích, takže si netroufám nic moc radit. Dle mého musí hlavně věřit svému produktu a vydržet. Nic nepřijde přes noc a všechno chce svůj čas a hodně, hodně práce.
Mladá česká značka plnící atributy slow fashion s kvalitními kousky pro ni i pro něj. To je KUS.
Radost dělá radost!
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Chuť dělat si věci po svém. Chtěl jsem dělat módu jednotně, uceleně a kvalitně.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Asi první designová akce, na kteoru jsem šel tzv. s kůží na trh..:)
Co Tě na práci nejvíc baví?
Možnost svobodně tvořit a vyzkoušet všechny nápady.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Asi to, že některé dny jsou příliš krátké a nestihneme vše, co bychom chtěli.
Jakou máš nejvyšší metu?
Vlastní módní salon.
Plánujete nějakou novinku?
Nových nápadů máme spoustu, ale dva kluci mají stále jen dva páry rukou, takže to jde postupně.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na první lidi, které jsme potkali v našem oblečení a jejich pozitivní zpětnou vazbu.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jděte do toho!
Máš ještě něco na srdci, co bys(te) chtěl(a/i) sdělit světu?
Radost dělá radost!
V sortimentu Eli Handmade najdete nosítka a šátky na nošení dětí. Bundy, mikiny, šaty a barefoot balerínky z autorských látek. V rámci upcyklace přebytků z dílny, ale také starých látek, které by se jinak staly odpadem vznikají sukně, batohy, kabelky, ledvinky a další doplňky.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Šicí stroj, který jsem v těhotenství dostala k narozeninám. Po narození mého syna jsem si ušila nosítko, protože tenkrát nebyl nosící trh takový, jako je dnes. Druhé a třetí nosítko jsem už prodala. Pak to už byly moje zákaznice, které mě motivovaly a svojí zpětnou vazbou mi pomáhaly k zdokonalování se.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Přiznat si, že nemusím vše zvládnout sama. Předelegovat práci na jiné lidi. Přijmout švadleny a pustit „to moje“ pod ruky někomu jinému. Nebát se dělat kroky vpřed, věřit svým nápadům. Nebát se, s tím bojuji dodnes.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Když vidím zhmotněné moje nápady, když vím, že to stačí mým švadlenkám přednést a ony jdou a prostě to ušijí. Stejnou mírou mě baví zpětná vazba mých zákazníků, jejich radost, když mi pošlou fotku a poděkují. Baví mě, že je má práce můj splněný sen, který jsem snila už jako malá holka.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Znáte to, občas člověk ráno otevře oči a tak nějak ví, že dneska bude všechno špatně. Já to vždycky zkusím, dojdu do dílny a pokud vidím, že dnes to fakt nebude stát za nic, tak se raději jedu třeba vyjezdit na kole do kopců, nebo jdu sbírat bylinky. Když se vrátím, tak je všechno hned lepší.
Jakou máš nejvyšší metu?
Zajímavá otázka 😀 Metu nemám, žiji momentem a tím, co mi vesmír přihraje.
Plánuješ nějakou novinku?
Neustále, teď třeba děláme na funkčním oblečení. Budou trička, cyklodresy, funkční mikiny i lehké bundy. Potom pořád pracuji na svém osobním projektu Poklady z louky, v rámci kterého píši knížky o bylinkách a věřím, že první z nich brzy vyjde, ke knížkám patří i doplňkové produkty jako lněné opasky na sběr bylinek, bylinné svíčky, směsi bylin na vykuřování ….. <3
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Na dobu před panem covidem, kdy všechno fungovalo samo a já věřila, že se nic špatného nemůže stát.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Nebojte se, pokud to, co děláte, děláte srdcem, tak z toho může vzniknout jen nádhera!
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
I když se všude říká, že je teď zlá doba, nepřestávejte podporovat malé podnikatele. Teď to potřebují víc, než kdy jindy.
Ručně vyrobené produkty z českých stromů, které nikdy nekácíme jen proto, aby vám zdobily domácnost.
Pokud to nezkusíte, zůstanou všechny ty představy jenom ve vaší hlavě.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Jsme dlouholetí přátelé a práce se dřevem pro nás byl zpočátku pouze příjemně strávený čas. Věci, které děláme, nám ale připadají příliš hezké, abychom si nechali pouze pro sebe.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Asi nejhorší je úplný začátek – ten skok do vody a rozhodnutí jít do toho naplno. Ale nelitujeme, čeká nás spousta práce, kterou máme rádi a myslíme si, že jí docela umíme.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Nejlepší je samotný proces zpracování dřeva. Postupně při opracování vidíte jak vyniká krásná kresba a struktura dřeva. Každý kus, na kterém pracujeme, je ojedinělý a unikátní.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Tím, že jsme ve firmě 3, máme rozdělené role a tak se každý věnuje svým silným stránkám. Například Štěpán je výborný při práce se dřevem, Marek umí spoustu věcí zařídit a Peter má obchodní a marketingové zkušenosti. Těchto rolí se držíme a vzájemně si pomáháme.
Jakou máš nejvyšší metu?
Tible by se mělo stát synonymem pro udržitelné a velmi precizně zpracované produkty ze dřeva. Rádi bychom se podíleli na výzdobě interiéru hotelů a kaváren v Česku a zahraničí.
Plánuješ nějakou novinku?
Chceme více pracovat s epoxidovou pryskyřicí, což nám umožní vytvářet ještě zajímavější a krásnější kousky.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/ tvorbě?
Pokud to nezkusíte, zůstanou všechny ty představy jenom ve vaší hlavě a to je obrovská škoda.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěl sdělit světu?
Važte si v životě toho co máte a snažte se každý den jít za tím, čeho chcete dosáhnout.

Zabýváme se ruční láskyplnou výrobou šperků v kombinaci tradičních i netradičních minerálních kamenů, drahokamů s chirurgickou ocelí. Rovněž se také zabýváme výrobou přírodních sójových svíček se surovými krystaly. Důležité je pro nás zachování surovosti minerálů a respektujeme přírodu v jejím umění tvořit.




Když člověk věří v sebe a ve svůj záměr a dělá věci s láskou dokáže úplně vše, co si jen přeje.
Co vás inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Jsme oba velmi podnikaví, kreativní, nemáme rádi stereotypy a právě naopak máme rádi, když se stále něco děje, takže nám myšlenka vlastní firmy vždy byla velmi blízká. Pokud mám mluvit o nějaké konkrétní inspiraci, řekla bych, že to byla chvíle, kdy jsem na českém trhu hledala sama pro sebe surové šperky a nikde jsem nenašla žádné, které by seděly do mého stylu, tak jsme se společně rozhodli, že pro mě právě takové zkusíme vytvořit sami… no a už to bylo… do tvoření jsme se naprosto zamilovali a od té doby stále přichází nové nápady a inspirace.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší je podle nás odpočívat. Zní to vtipně, ale u nás je tomu skutečně tak. Když má člověk spoustu vizí a nápadů a den má „jen“ 24h. Zkrátka pro nás není vždy jednoduché vše skloubit.
Co vás na práci nejvíc baví?
Těžko se hledá to, co nás baví nejvíce, protože je toho opravdu mnoho. Každopádně nás na této práci velmi baví spousta možností, jak se realizovat a bezpochyby úžasná energie našich zákazníků, kterou nám každý den posílají ve formě krásných zpráv, fotek apod., to je zkrátka něco neskutečného.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Na naší práci je nejvíce kouzelné to, že ve firmě musí člověk zastávat prakticky všechny pozice. Ať už se jedná o komunikaci se zákazníky, vlastní výrobu, nebo třeba vytírání podlahy. Kdybychom tedy měli tedy vybrat to, co nás nejvíc nebaví, asi bychom volili tu podlahu :).
Jakou máte nejvyšší metu?
Cílů máme velkou spoustu a věříme, že hranice v ničem neexistují. Uvidíme, co vše krásné nám život přinese.
Plánujete nějakou novinku?
V naší firmě jsou novinky na denním pořádku, stále se snažíme vymýšlet nové produkty a vylepšovat ty stálé, ať už se jedná o úplně nový typ produktu, zařazení nového drahokamu do výroby nebo třeba „jen“ novou barvu stužky do balíčků.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání/tvorby?
Vše, co se nám za naši cestu zatím přihodilo nám přineslo nespočet výborných zkušeností, skvělých lidí do života a krásných vzpomínek. Každopádně velmi rádi vzpomínáme na naše úplné začátky, kdy jsme si doma z jednoho z pokojů vytvořili malou „dílničku“, sklad, kancelář, balírnu a vše další dohromady a tam trávili celé dny 🙂
Co byste vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Že, když člověk věří v sebe a ve svůj záměr a dělá věci s láskou dokáže úplně vše, co si jen přeje.
Máte ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Těšíme se na každého, kdo nás přijde do Šantovky navštívit a věříme, že ten, kdo bude chtít, u nás najde to, co si přeje.
Lehké batohy pro zdravá záda. To je česká firma Topgal, která se specializuje na školní a studentské batohy. Zádový systém konzultují s fyzioterapeuty a zakládají si na originálním designu. Batohy Topgal procházejí pravidelnou kontrolou v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Díky tomu může firma používat značku Česká kvalita. Vybrané produkty nesou i ocenění Produkt roku či zvítězily v nezávislém testování školních batohů.
Ivana Žáková – 21 let pracovala jako grafik, kreativec, designér. Ve 42 letech se rozhodla změnit svůj život a začít pracovat rukama. Potřebovala do svého života zapojit ruce a všechnu svoji fantazii. Přes den je truhlářem a po večerech sedá k šicímu stroji. Píše básničky a krátké texty. Jejím motem je: „Vyrobeno s úctou a láskou k životu.“
Vyrobeno s úctou a láskou k životu.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Přestěhování se na vesnici a zařizování vlastního domu. A potřeba zapojit do života více ruce a fantazii.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Zbavit se strachu z nástrojů, zejména z řezných nástrojů.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Ta nekonečná možnost tvořit z čehokoliv, kdykoliv a cokoliv. Prostě tvořit.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Úklid dílny, to mi moc nejde, ale i to se dělat musí.
Jakou máš nejvyšší metu?
Vlastní krám s vlastní kolekcí, něco jako Concept Store, ale na vesnici, v místě, kde to miluju a kde mě to inspiruje
Plánuješ nějakou novinku?
Chci začít více kombinovat dřevo s kovem. Plánuju postoupit o další úroveň a naučit se svařovat.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Paradoxně na všechny ty pokusy – omyly, kterými se pomalými krůčky dostávám dopředu.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Neodkládejte nic na zítra, pokud máte tu potřebu a touhu udělat to hned, tak to udělejte a věřte sami sobě.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Když najdete v sobě to, co vás baví a naplňuje, na nic nečekejte a jděte do toho.
Udržitelné betonové výrobky ze stavební a demoliční suti. Opakovatelný recyklační cyklus naplňuje principy oběhového hospodářství. Vyrábíme designové výrobky z udržitelného betonu se 100% obsahem recyklovaného kameniva. Podílíme se na snižování environmentálního dopadu betonových výrobků a úspoře přírodních zdrojů.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/ tvorbě?
Společnost Cementum vznikla na základě poptávky po dárkovém předmětu z udržitelného betonu. Tímto předmětem se stal svícen Candelabrum, který navrhl David Škaroupka. Svícen vzbudil zájem nejenom svým designem, ale i tím, že je vyroben ze stavební a demoliční suti a je ukázkovým příkladem upcyclingu a udržitelnosti. Po realizaci zakázky jsme si řekli, že by pro nás bylo zajímavé vyrábět podobné předměty a založili společnost.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší bylo udělat rozhodnutí začít podnikat.
Co Tě na práci nejvíc baví?
V první řadě je to asi budování vlastní firmy, sice je zde spousty rizik, ale vše máme ve vlastních rukou. Za druhé je to příběh našich výrobků, to že dáváme stavební a demoliční suti, která by končila jinak na skládkách, jinné uplatnění a tím přispíváme i ke zlepšení životního prostředí.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Zatím nic.
Jakou máš nejvyšší metu?
V současné době je naším cílem rozvoj v retailu na půdě EU.
Plánuješ nějakou novinku?
Samozřejmě se neustále snažíme rozšiřovat naše produktové portfólio o nové výrobky z recyklovaného kameniva, tak i se sklem od společnosti Preciosa. Dále máme rozpracovaných několik nových inovací v rámci výrobního materiálu.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Zatím je to moc krátká doba, aby to pro mě a asi i pro všechny byla historie.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/ tvorbě?
Malý ten, kdož má malé cíle 🙂
Co jiní učí roky s námi se naučíte za 3 měsíce. Jsme jazyková firma Langino a učíme Anglicky za 3 měsíce. Díky unikátní metodě výuky a vlastní aplikaci Langino, která slouží k procvičování. S přihláškou na kurz vyměníte roky biflování za 3 měsíce učení – s výsledky, které vás překvapí! To je know-how Filipa Slunského, Petra Noska a Kryštofa Látala.
Co vás inspirovalo k založení firmy?
Vlastní metodiku výuky jazyků jsme začali tvořit proto, aby už nikdo nemusel slyšet, že naučit se používat a dorozumět se novým jazykem je otázkou několika let. Tímto způsobem také vidíme, že výsledky jsou nejen zdlouhavé, ale hlavně velmi nejisté. Dokážete si představit, že by se takto lidé v autoškole učili řídit auto? Jak by asi takový člověk na silnici zmatkoval, kdyby se tři roky učil to, co se dnes běžně učí pár měsíců? V jazykové firmě Langino, která učí Anglicky za 3 měsíce, máme vlastní, velmi specifickou metodologii a systém vzdělávání. A víme, že jde rozhodně proti proudu. Než jsme si něco takového dovolili pustit do ostrého provozu, vyvíjeli jsme osnovu a způsob výuky několik let. Dnes už víme, že vše funguje a proto se dá naučit až 98% celé anglické gramatiky za 3 měsíce. Aby toho nebylo málo, vytvořili jsme si vlastní aplikaci na učení jazyků s názvem Langino. Propojili jsme tak svět jazyků s technologiemi 21. století. Díky tomu se nám i přes ,,covid“ a velkou konkurenci podařilo odučit stovky studentů za poslední 2 roky.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Ze začátku, když děláte něco jinak, se musíte potýkat s nedůvěrou lidí. Protože “přece něco takového nemůže fungovat, za 3 měsíce…” a “existuje spousta ověřených způsobů” apod. To všechno jsme na začátku slyšeli. Ale dnes je už všechno jinak. Dvakrát měsíčně otevíráme kurzy pro jednotlivce a obracejí se na nás i firmy. Dokonce jsme školili i na Akademii věd. Když se rozhodnete inovovat a dělat věci po svém, s pochybnostmi lidí musíte na začátku počítat. Zprvu také bylo těžké si získat důvěru klientů, protože “zázračných” metod existuje spousta a žádná nefunguje. Takže bylo náročné dokázat, že nejsme další laciný “zázrak” ale reálný způsob, jak se naučit dobře anglicky už za 3 měsíce.
Co vás na práci nejvíc baví?
Baví nás pracovat s jazyky a lidmi, kteří se chtějí nebo potřebují jazyk naučit, takže nás vlastně baví každý den. Ale ze všeho nejvíc nás potěší, když se někdo z absolventů našich kurzů dostane díky jazyku tam, kam se chtěl dostat – k lepší práci, většímu sebevědomí v cizině, zkoušce ve škole apod.. Hodně často slýcháme od těchto lidí, že už to chtěli vzdát a byli jsme jejich poslední naděje. I když to popravdě slýcháme často, dělá nám to pořád obrovskou radost. Tyto příběhy prostě neomrzí.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Práce s jazyky jako taková nás baví hodně, ale u každé práce a podnikání se nedá vyhnout papírování, administrativě a podobným věcem. Což nikoho z nás v týmu moc nebaví. Ale aspoň nás to vede k automatizování procesů a administrativy, abychom měli více času na to, co nás na naší práci baví nejvíc. Naučit člověka takřka od nuly na komunikativní úroveň angličtiny, už za 3 měsíce.
Jakou máte nejvyšší metu?
Chceme postupně učit co nejvíce jazyků za 3 měsíce s využitím naší metodiky a know-how. Máme v úmyslu vstoupit na zahraniční trh a chceme se tak stát mezinárodní jazykovou společností.
Plánuješ nějakou novinku?
Novinek a inovací plánujeme neustále spoustu, v nejbližší době budeme otvírat další jazyky, chceme také dělat vzdělávací webináře o vývoji jazyků a o tom, jak se lépe a rychleji učit slovní zásobu a cizí jazyky s využitím znalostí historie, etymologie a dalších věcí, které v současné době mají bohužel nálepku něčeho nudného, nepraktického a výhradně akademického. Což je velká škoda, tak to chceme změnit.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání?
Asi paradoxně na ty těžké začátky, když jsme otvírali před lety první kurzy Anglicky za 3 měsíce a ukazovali jsme prvním klientům, že se dá cizí jazyk naučit za pár měsíců. Byl tam největší kontrast mezi nejistotou a přitom velkou touhou tě těchto lidí se cizí jazyk za tak krátký čas naučit. Dnes už nás lidé přece jenom trochu znají, takže vědí do čeho jdou. Ale i tak, pokaždé jsou mile překvapení a to je pro nás radost to pozorovat.
Co byste vzkázali lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Nebojte se a zkuste to, uděláte sice hodně chyb, ale tím projde každý. Daleko lépe se žije s tím, že jste něco zkusili a nevyšlo to, než s tím, co by bylo, kdybyste měli víc odvahy. Pokud máte pocit, že máte světu co nabídnout, zkuste to, začněte klidně v malém a počítejte s tím, že to napoprvé nemusí vyjít, ale udělejte to, stojí to za to a nebudete litovat.
Máte ještě něco na srdci, co bys chtěli sdělit světu?
Naše přesvědčení je v tom, že každý člověk se má pořád vzdělávat. U nás ve firmě jsme každý odlišní, ale v tomhle se shodujeme úplně všichni. Vzdělání je jediná komodita, která se zhodnocuje tím, že se o ni dělíme s ostatními. Navíc vám vaše vzdělání nikdo nemůže vzít. A hlavně nikdy není příliš pozdě na to, aby se člověk učil něco nového. Ať už se kolem nás, s námi a v našem životě stane cokoli nového, vědomosti, znalosti a dovednosti nám vždycky pomohou k lepšímu. Říkáme tomu “We are nothing if we are not adaptable.” Víte jak to přeložit?
Někdy si stačí zlomit nohu…. Od mala jsem měla vztah k přírodě, bylinám. Ale abych začala vyrábět přírodní kosmetiku, musela jsem si nešťastně zlomit kotník… A tak se začala odvíjet moje nová cesta. Moje nové já. Už od začátku jsem totiž věděla, že tohle bude můj nový životní směr…. A takto vznikla MýdLenka Lenky Sojkové.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Po úrazu jsem musela několik měsíců ležet a tak jsem měla čas přemýšlet, co mám ve svém životě udělat jinak. Abych si už nemusela nic lámat. Začala jsem dávat pozor, co nového mi osud přinese do cesty. A protože najednou kolem mě byla samá mýdla, řekla jsem si, že tohle tedy bude moje nová životní cesta.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší pro mě bylo, prokousat se legislativou. To znamená zajistit si provozovnu zkolaudovanou pro výrobu kosmetiky a potom certifikace prvních výrobků. Nevěděla jsem, z jaké strany se na tu horu začít škrábat. Byla to opravdu jako ta skleněná hora z pohádky. Ale pak mi přišla rada, že mám začít schůdek po schůdku. Rozdělila jsem si tu horu na jednotlivé úkoly a pak už to šlo. Někdy líp a někdy hůř. Ale vedla mě moje vnitřní víra, že si mám jít za svým snem. Jsem šťastná, že jsem to nevzdala.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Jsem ráda, když moje výrobky pomáhají lidem, řeší jim problémy. A hlavně, že z nich mají radost. Jsem šťastná, když z nich mají stejnou radost, jako já. Z mýdel, která nevysušují pokožku a zahalí tě bohatou pěnou. Ze šamponů po kterých budeš mít hebké a zdravé vlasy. Z přípravků pro krásnou a šťavnatou pleť. A to všechno bez zbytečné chemie a plastových obalů.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
No já se snažím věci, které mě nebaví nebo mi nejdou, delegovat. To se mi osvědčilo. A mně na mé práci baví všechno – každý den dělám něco jiného. Jsem workoholik a děsně mě to baví… pořád se učím nové věci.
Jakou máš nejvyšší metu?
Chci postavit novou provozovnu. Úplně novou, krásnou, velkou. Se zahradou a všude kolem spousty bylinek. Teď pracuji na tom, abych sehnala prostředky na výstavbu. Nejdřív jsem se z toho hroutila, protože ta částka pro mě je astronomická… Ale pak jsem si vzpomněla na moje začátky s tou skleněnou horou. Prostě krůček po krůčku. Takže tady v Šantovce je to také takový další krůček. Aby mě poznalo víc lidí a oblíbili si moji úžasnou kosmetiku a kupovali ji pro radost sobě i svým blízkým. A taky mně – to je jasné 🙂
Plánuješ nějakou novinku?
Stále plánuji novinky. Postupně vyvíjím nové receptury a zařazuji do sortimentu další výrobky. Moje zákaznice a zákazníci mi sami říkají, co je trápí, co by se jim hodilo. V letošním roce to je MimiLenka Zinková – mast pro miminka i dospěláky, nové deodoranty bez sody a celá řada koupelových solí.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději vzpomínám, jak jsem se chodila radit do lesů Šumavy s vílami, jestli do toho mám jít. Opravdu. Já jsem ze Šumavy a každou volnou chvíli chodím po lesích. A když jsem se na začátku rozhodovala, jestli mám opustit klidné vody svého života a vrhnout se do té divoké řeky, chodila jsem se radit s vílami. Řekly mi, že do toho mám jít. Že všechno dobře dopadne.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Když něco opravdu hodně chceš a dáš do toho všechno, tak to dokážeš. Jestli to tak má být….
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
S pokorou, láskou a vírou….
David Brada při pohledu na stromy a jiné přírodniny objevil krásu dřeva, z kterého nejprve začal pomocí nožíku, poté dlátka, pilky a dalších nástrojů tvořit originální doplňky do bytů, kaváren, kanceláří nebo jen tak jako dárek pro potěšení… Veškeré výrobky tvoří ručně, bez pomoci hřebíků a jiných materiálů.
BRANDWOOD vznikal v mé hlavě několik měsíců… Možná tomu chtěla doba, která nepřeje příliš gastronomickým zážitkům a mým realizacím v tomto skvělém oboru.
Po pár týdnech a měsících jsem zatoužil pracovat na něčem, co bude především naplňovat můj volný čas. Inspiraci jsem objevil při toulkách v přírodě, které jsem podnikal již několik let coby odpočinek od každodenních pracovních povinností.
Při pohledu na stromy, přírodniny jsem objevil krásu dřeva – nejrůznějších druhů, tvarů a kvalit. Nejprve jsem vzal do ruky nožík, pak dlátka, pilky a další nástroje, až z kousků vznikly originální doplňky do bytů, kaváren, kanceláři nebo jen tak jako dárek pro potěšení…
Nyní se snažím o vlastní tvorbu, jejíž dominantou je DŘEVO… Naturální dřevo opracované ručně, bez pomoci hřebíků a jiných materiálů. K tomu všemu jsem přidal i kámen, který může být příjemným doplňkem.
Kuchyňský nůž jsem tak dočasně vyměnil za dlátka a pilky….
Co Tě inspirovalo k vlastní tvorbě?
Vztah ke dřevu jsem měl už jako dítě. U prarodičů v dílně jsem od útlého mládí ořezával různá dřeva, pak už lodičky, píšťalky, opracovávat dřevo byl můj velký koníček. Volba kam dál ve studiích ovlivnilo to, že moji rodiče měli hotel, kde jsem vyrůstal, také pomáhal a práce ve službách hotelu bylo prioritní rozhodnutí. Před deseti lety v Rakousku, když nebylo počasí na volnou aktivitu, skialpy, zůstával jsem se šéfem a zároveň majitelem hotelu u něj v truhlářské dílně a učil se druhému řemeslu a práci se dřevem. Začal jsem od svícnů, až po štokrlata, verpánky a stoličky a vše dovážel domů do Česka. Výrobky jsem rozdával s radostí, že se líbí a napadlo mne, že jednou až budu mít čas a volnost, nebude špatné se na mé hobby více zaměřit. Rok 2020 nám přinesl dobu covidu, odjel jsem se ženou z Rakouska zpět domů do Zlína a pomalu se srovnával s myšlenkou, kdoví, kdy se gastronomie vrátí do normálu. Doba karantény mi přinesla myšlenku, co se zaměřit na kuchyňské prkénka, doplňky do kuchyní ze dřeva a jiné výrobky.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Člověk musí vše promýšlet do posledního detailu. Je třeba si vypracovat pracovní plán, návrh výrobku a nákres, stáří a použití vhodného materiálu, vyschnutí dřeva, lepení a v neposlední řadě logistiku, kam zboží dodat.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Všechny výrobky si sám navrhuji, vymýšlím, každý kus je jedinečný.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Asi ta náročná logistika. Výrobky totiž nerad posílám přes různé přepravní společnosti.
Jakou máš nejvyšší metu?
Být spokojený s tím, co dělám a mít spokojené zákazníky, kteří budou mé umění obdivovat…
Plánuješ nějakou novinku?
V umělecké tvorbě se o novinkách nedá hovořit… Inspirace je v mém nitru, řídím se podle ročního období, nálady, prostoru. Hodně inspirace mi přináší má manželka, plním ji přání a hned tím vzniká nový produkt. Jinak největší inspirace je sama příroda, miluji les, dřevo, hory. Mám rád jednoduché linie, vůni dřeva.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Za každým kusem dřeva je nějaký příběh…
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jděte si za svými sny…
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Děkuji za příležitosti…
Duší Atelieru Blue Jane je Pavla Mádrová, výtvarnice a šperkařka. Kromě „prodeje duhy“ ukryté v jejích světlohrách z křišťálového skla se věnuje moderní formě drátování, výrobě tepaných šperků z nerezové oceli a minerálů a ve volném čase maluje obrazy.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Odjakživa jsem měla umělecké sklony, ráda jsem malovala a kreslila, ale rodiče nechtěli, abych se této činnosti věnovala a tak jsem se k tomu dostala až na mateřské se třetím dítkem a z koníčka se stal přímo dostihový kůň a já jsem se začala realizovat přímo raketovou rychlostí a dohánět ztracené roky.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Zkombinovat péči o rodinu se čtyřmi dětmi a psem s mým podnikáním.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Největší radost mám při živém prodeji, když vidím okamžitou reakci zákazníků, když cítím jejich radost a vidím, že se zákazníkům mé výrobky líbí. A taky že se ke mně zákazníci vrací. To je obrovská hnací síla.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Papírování a všechny ty věci okolo, které zabírají spoustu času.
Jakou máš nejvyšší metu?
Jednou bych chtěla ilustrovat knihu a mít vlastní kamenný obchod nebo galerii.
Plánuješ nějakou novinku?
Novinek mám v hlavě plno, postupně je realizuji, momentálně plánuji zaměřit se víc na výtvarnou činnost a udělat ze svých obrázků papírová přání a motivační kartičky.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Myslím, že asi na všechno: na setkání naživo s ostatními tvůrci na jarmarcích, na první setkání se zákazníky, na radost z každého nového nápadu, který se ujal. A hlavně na to, že jsem se odhodlala, že mi někdo tam nahoře poslal odvahu a nápady a mohla jsem začít dělat to, co mě baví a naplňuje.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Aby se nebáli a šli do toho. Začátky budou možná těžké, ale když na sobě člověk pracuje a snaží se, tak to rozhodně stojí za to.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Buďte šťastní a nebojte se žít. Štěstí není žádný obrovský nedosažitelný diamant, ale jsou to spousty drobných malých střípků, skrytých v každodenních maličkostech, radostech, které věnujeme druhým i sami sobě, ve slunečních paprscích, v kapkách deště.

Malá česká firma, která si zakládá na tom, co, a hlavně jak vyrábí. Dřevěné hračky vyrábíme udržitelně, z lokálních materiálů. Naše hračky děti jen tak neomrzí.
Její zakladatel Štěpán Malý je tátou tří dětí, které daly směr jeho životu. Výroba dřevěných hraček jej naplňuje a ZOE8 ztělesňuje jeho představu o firmě budoucnosti.


Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Vydávat se vlastní cestou jsem chtěl už od malička. Beru to jako samozřejmost. Inspirací pro založení ZOE8 byla špatná situace hraček na trhu a můj sen dávat rodičům dětí dobře placenou práci, kterou můžou dělat ve svých domovech. Moje životní zkušenost mi ukázala, že velká většina rodičů bojuje s nedostatkem financí. Celé je to takové nedomyšlené, především se zapomíná na matky samoživitelky, kterých je spoustu. ZOE8 s tím chce něco udělat. Přijde mi logické, aby rodiče vyráběli hračky pro děti.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Když vzpomenu na své úplné začátky, tak bylo určitě nejtěžší překonat nejistoty. Měsíce, kdy nebylo na nájem, a dny, kdy nebylo na jídlo. 🙂
Co Tě na práci nejvíc baví?
To, že můžu měnit svět k lepšímu.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Nepříjemní a zlí lidé.
Jakou máš nejvyšší metu?
Dát práci co nejvíce rodičům po celém světě. Vyrábět opravdu lokálně. A zbavit se obrovského množství hraček z Asie, které k nám cestují v kontejnerech přes půl světa.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, mám kolem sebe spoustu šikovných lidí, takže neustále tvoříme nějaké novinky. Prozradit můžu kolekci dinosaurů, která bude na světě ještě letos.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději na dobu zlomu. Kdy se začalo obracet vše špatné v dobré. Začalo to zhruba po šesti letech podnikání. To je asi normální doba, než se člověk otrká a něco se naučí.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Ať na nic nečekají a začnou co nejdřív, ideálně ještě na střední škole. Trvá to opravdu dlouho, než se nasbírají zkušenosti. První úspěchy jsou normální, tak se jimi hlavě nenechat odradit. Někdy to vyjde hned, jindy třeba až napopáté. Důležité je se cestou příliš nepolámat, takže s půjčkami hodně opatrně. Dobrý (a dobře postavený) nápad si na sebe vydělá už od začátku. Vždycky to jde vyzkoušet nejprve bez závazků. Nedržte se pravidla, že stačí vydržet a úspěch se dostaví. Tohle nestačí.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Snad jen to, abychom přemýšleli nad tím, co kupujeme. Jsem milovníkem kapitalismu, ale musíme na něj chytře. Přemýšlejme, od koho co kupujeme a co tím podporujeme. Díky tomu si kolem sebe můžeme vytvořit svět, který chceme. Je to úplně jednoduché, buď ze své energie uděláme dobro, nebo zlo.
Domkvět
Květinová minifarma a dílna
Helena Šupová se věnuje zakázkové floristice a zahradám. Tvoří kytice a aranžmá s květinami a rostlinným materiálem ze zahrady, od českých pěstitelů, z místních zdrojů s úctou k přírodě (bez chemie). Jejím cílem je přirozený vzhled a zároveň šetrný vztah k přírodě. Do floristické tvorby vkládá kreativitu, pečlivost, radost a lásku.
Krása květin pro radost druhým i sobě.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Po letité práci v korporátu realizuji dávný sen, kde propojuji floristiku s pěstováním vlastních květin. Získala jsem zkušenosti na zahradnických a floristických výstavách, při výzdobách hradů a zámků, při svatební floristice.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Baví mě práce se zázračným koloběhem života rostlin, kdy z malého semínka se zrodí krása, která dělá radost druhým.
Plánuješ nějakou novinku?
Jsem na začátku cesty, která se formuje, sen se proměňuje v realitu.
Denisa a Nikola (poslední roky slyšící na Nina), nejlepší kamarádky, které spojila vášeň k tanci, se rozhodly uskutečnit svůj sen. Celé to začalo jedno léto, kdy se přihlásily na kurz výroby make-upu a skin-care. A dál už to znáte … i přes všechna úskalí založily značku Laskala – certifikovanou přírodní kosmetiku, dělanou ručně s největší péčí a láskou.
Co vás inspirovalo k založení firmy?
Začínaly jsme výrobou přírodní kosmetiky pro sebe a pro zábavu. Vyráběly jsme jí také jako originální Vánoční dárky pro rodinu. Avšak zpětná vazba, spokojenost a nadšení lidí z okolí nás inspirovala založit firmu a pustit se do všeho naplno. Dodnes je spokojenost našich zákazníků to, co zbožňujeme a co nás neustále žene dopředu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Projít dlouhou a trnitou cestou plnou veškerých oficialit, které jsou v naší oblasti velice přísné, a nenechat se u toho otrávit a odradit.
Co vás na práci nejvíc baví?
Vzhledem k tomu, že jsme naladěné na stejnou notu, dost často je u nás ve výrobně opravdu legrace. Přály bychom Vám zažít ty výbuchy smíchu při pokusech natočit videa, ve kterých se Vám snažíme něco sdělit. To, co nás ale baví nejvíce je proces samotné výroby. Vše okolo krásně voní, pod rukama nám másla a oleje mění své konzistence a stává se z nich např. naše skvělé tělové ší. Další neméně oblíbenou činností je potkávat se se zákazníky a poslouchat nadšené recenze. To nás vždy neskutečně zahřeje u srdíčka.
Co vás nejvíc na práci nebaví?
Měly bychom asi říct, že nic takového není, ale ono je. Moc nás nebaví objednávky a nákupy surovin, asi proto je to také naší slabou stránkou. Stalo se už snad pravidlem, že dva dny po odeslání veškerých objednávek, nám při výrobě dojde např. meruňkový olej, který však v nákupech, které jsou na cestě samozřejmě není. Na tohle není asi co dodat, snad jen to, že se asi sešly prostě dvě blondýny? 🙂
Jakou máte nejvyšší metu?
Dotáhnout to na stejnou slávu jako např. L’Oréal nebo Nivea 🙂 Ale teď vážně… Samozřejmě bychom si moc přály, aby našich spokojených a nadšených zákaznic a zákazníků neustále přibývalo a my tak mohly dále dělat to, co nás baví a vyvíjet nové produkty. Nejvyšší metu stanovenou nemáme, myslíme si totiž, že stále je co překonávat.
Plánujete nějakou novinku?
Na novinkách pracujeme prakticky neustále. Někdy to zabere více času a jindy méně. Zkoušíme totiž různé kombinace, ladíme detaily a testujeme samy na sobě a do světa jdou teprve až v okamžiku, kdy jsme s produktem naprosto spokojené. Každopádně nejpozději na Vánoce počítáme s voňavými tematickými novinkami.
Na co vzpomínáte nejraději v historii podnikání?
Určitě na to, když se nám podařilo rozjet náš e-shop, který jsme si tvořily celý samy. Ze začátku to byl vážně docela boj, to musíme uznat, ale postupem času jsme se do toho dostaly a teď na sebe můžeme být pyšné.
Co byste vzkázaly lidem, co uvažují o vlastním podnikání?
Nenechejte se odradit přílišnou byrokracií a velkým strachem, který Vás nejspíše sužuje. Není totiž nic lepšího než dělat práci, co Vás opravdu těší, naplňuje a děláte jí s láskou.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Na srdcích toho máme obě spoustu, ale na to by nám tady nestačila stránka :-). Proto se za námi zastavte do Šantovky Star(t)s popovídat si a vyzkoušet naše produkty, se kterými Vám moc rády poradíme.
MyCello je světový unikát – elektrické violoncello vytištěné na 3D tiskárně. Zcela nový přístup k výrobě hudebních nástrojů a inovativní prvky moderní technologie 3D tisku umožňují vyrobit nástroj přesně na míru každému hráči. Nemá za cíl klasické dřevěné violoncello nahradit, ale naopak vhodně jej díky svým výhodám doplnit. Akusticky hraje potichu, po zapojení do reproduktorů ohromí svým zvukem. Je lehčí, přenosnější, levnější a navíc se spoustou vychytávek. Díky svým vlastnostem okamžitě vzbudilo zájem začátečníků i profesionálů z celého světa. Mysleli jste si, že violoncello, jak ho Stradivari vymyslel, bude stejné ještě dalších 400 let? MyCello zbořilo všechna tabu.
Zkušenosti jsou nepřenosné, tedy čím více toho zažijete, tím lépe pro vás.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Celý život jsme oba dva zakladatelé podnikali jako OSVČ (živnostníci), protože jsme svým způsobem nezaměstnatelní. Měli jsme a máme celou řadu nápadů, které dokážeme uvádět v život a tím zlepšovat svět okolo sebe a ještě tím zajistit obživu nejen sobě, ale i našim zaměstnancům, ale k tomu potřebujeme mít svobodu rozhodování.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Přeměnit myšlení dvou živnostníků na myšlení dvou podnikatelů. První zaměstnanci znamenali první radosti i starosti a hlavně zodpovědnost nejen sám za sebe, ale i právě za druhé. Jakmile jsme si uvědomili, že opravdu na všechno nestačíme sami, ale musíme se naučit věřit lidem okolo sebe, že to také zvládnou, tak bylo napůl vyhráno.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Každý den je jiný, každý den se řeší jiné problémy, úspěchy či výzvy. Práce s lidmi, jejich jedinečnost i zranitelnost, jejich nedokonalosti i úžasné vědomosti, to vše nás baví stmelovat, posouvat a budovat.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Dělání rutinní a zbytečné práce, nezbytná a bohužel nutná byrokracie, boj s větrnými mlýny a nekalou konkurencí
Jakou máš nejvyšší metu?
Chceme vybudovat mezinárodní firmu s dosahem produktů a služeb po celém světě.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, aktuálně u našeho celosvětově úspěšného produktu MyCello vyvíjíme novou modelovou řadu MyCello Premium.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na ty nejtěžší chvíle, kdy jsme to už chtěli zabalit, aby nám následující den přinesl skvělé zprávy, díky kterým jsme pokračovali dále. To je hlavním znakem podnikání – jednou jsi dole, jednou nahoře a hraješ nekonečnou hru. A my si chceme stále hrát. 🙂
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Pokud máte vnitřní zodpovědnost a schopnost dotahovat věci do konce, jděte do toho! Svoboda myšlení, neomezené možnosti, dělat si věci po svém, to zní skvěle. Je to však vykoupeno prací, velkou dávkou zodpovědnosti úplně za vše okolo vašeho podnikání, a také vysokou mírou rizika. Pokud budete pokorní a budete i naslouchat jiným, zkušenějším, ušetříte velmi mnoho času i financí. Investujte do svého vzdělávání, jen tak vás poté nikdo snadno nepřeveze. Nebojte se do toho šlápnout, ale vždy velmi dobře zvažujte všechna rizika a vždy správně počítejte!
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
„Podnikání je skvělý způsob, jak udělat svět lepší díky tomu, že je možné své myšlenky ihned realizovat. Nejlepší nápad je mít spoustu nápadů. Někdy to vyjde, jindy ne, aneb úspěšný podnikatel musí na začátku minimálně 2x zkrachovat. Takový je zkrátka život podnikatele. Pokud to přijmete, budete úspěšní a šťastní.
Bag.Zuz
Kabelky a jiné bagy pro radost
Zuzana Smékalová se zabývá šitím batůžků z filcu, obalů na mobily, organizérů, tašek, peřinek a polštářků pro miminka.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Šitím se zabývám celý život a tak jsem se rozhodla v tom podnikat. Moc ráda vytvářím nové věci a tak chci svět obohatit o něco nového.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší je sebrat odvahu a věřit si, že to zvládnu.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Nejvíc mě baví samotná práce, šití na stroji a potom i reakce mých známých, kterým se moje práce líbí.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Asi jako každého, vedení účetnictví, wordy, exely a PDFka.
Jakou máš nejvyšší metu?
Samozřejmě kvalitně odvedená práce, musím být se svou prací spokojená a potom mohu očekávat i kladný výsledek.
Plánuješ nějakou novinku?
V hlavě mám spoustu nápadů, které bych chtěla postupně zrealizovat, např. šití oblečků na pejsky nebo hadrové panenky.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Radost z toho, že můžu dělat to, co mě opravdu baví, potěšit někoho, komu se moje výrobky líbí.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Obrnit se trpělivostí a nenechat si vzít nadšení a elán ze svých vizí, představ a plánů.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Lidé si dokáží pomáhat, když vidí, že někomu teče do bot. Takže lidé! Pomáhejte si i v době, kdy svítí slunce!
Pardubická rodačka Naďa Gocmanová pochází z rodiny, kde je krejčovské řemeslo tradicí. Její prababička byla ve své době vyhlášená krejčová a matka mistrová na učilišti. Sama pak vystudovala oděvní průmyslovku v Pardubicích a poté Vyšší školu oděvního návrhářství v Praze. Vystřídala několik zaměstnání, ale své profesi se naplno začala věnovat po mateřské dovolené v r. 2015, kdy vznikla módní značka Goci.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Před založením značky jsem pracovala jako fakturantka v jedné obchodní firmě. Práce za počítačem bez kousku kreativity mě nenaplňovala a čím dál víc jsem toužila po své módní značce. Potřebovala jsem se realizovat a mít motivaci. A jak jinak, než dělat to, co mě baví. Proto už jsem se do této práce po mateřské nevrátila.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Jak to už bývá, nejtěžší bylo překonat sama sebe, odbourat zažité nastavení a strach z neznáma. A když to překonáte, musíte o tom dlouze přesvědčovat rodinu, aby pochopila, že na to máte a tahle cesta je pro vás ta správná.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Už to tu trochu „zaznělo“. Nejvíc mě na tom všem baví ten adrenalin :-). Když například vzniká nový kousek, nikdy nevím jak to nakonec dopadne. Modelace a dokončení prvního vzorku totiž ve výsledku dokáže změnit celý původní návrh. Další neodmyslitelnou součástí je samozřejmě i zpětná vazba a reakce zákaznic. Pokud střih sedí a vše je dokonale vypracované, není co řešit :-). Spokojenost je hned znát.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Moje práce bohužel nespočívá „jen“ v navrhování. Potřebuju vědět vše co se ve firmě děje. A to přes výběr materiálů, účetnictví či marketing a prezentaci značky. Musím přiznat, že nejsem typ, co rád sedí u počítače a řeší papíry. Ale od toho tu mám naštěstí už kolegyňku Verču, která to zvládá skvěle.
Jakou máš nejvyšší metu?
Každý máme tu nejvyšší metu jinde… Takže je to relativní pojem. Ale dělat to, co mě baví a mít kolem sebe šikovné lidi, které to baví stejně jako mě, to je zásadní a nám se to daří. Pak se dá pomýšlet i na rozšíření produkce do zahraničí nebo realizaci vlastních projektů.
Plánuješ nějakou novinku?
Nerada bývám pozadu, takže jsem se snažila přímo pro tento projekt přichystat a poprvé odhalit naši letní kolekci, která bude jako první k prodeji právě v Šantovka Star(t)s. Myslím že je na co se těšit 🙂
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Ráda vzpomínám na začátky tvorby, kdy mi se vším pomáhala moje mamka. Ona mi ostatně pomáhá do teď. Ale zpět k věci. Vymyslela jsem kalhoty se sníženým sedem (tzv. lidově nasrávačky :-))))) ). Vzpomínám si jak se mamka chytala za hlavu, co jsem si to vymyslela za šílenost. „To se snad nemůže nikomu líbit“, říkala. A přesně tyto kalhoty byly a dodnes jsou jedny z nejprodávanějších produktů naší značky. Ukázalo mi to cestu ve smyslu nebát se být sama sebou.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Buďte odvážní a nebojte se být sami sebou. Zároveň ale pokorní a vnímaví k příležitostem kolem sebe.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Jsem moc ráda, že můžeme být součástí projektu Šantovka Star(t)s! Samotný projekt je dokonale promyšlený a navíc dává prostor českým firmám. V Čechách je obrovské množství šikovných lidí, kteří dělají svoji práci poctivě od srdce a zaslouží si být vidět. K tomu jsou ale potřeba lidé, kteří umí přijít s nápadem a dotáhnout věci do konce jako Vy. Takže děkuji za příležitost a těším se na spolupráci.
Tomáš Okleštěk založil TRIANGEL s vizí vytvořit značku, která bude mít přesah. Bude tvořit oblečení, které budou chtít lidé nosit proto jak vypadá, ale také proto co reprezentuje. Což je láska a úcta k lidem a k přírodě. Tomáš miluje přírodu, jezevčíky, sport a lidi. Snaží si plnit sny a dělat v životě věci, které mají smysl a baví ho.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Kamarádka Aneta, která si koupila tričko, aby podpořila jeden útulek. Ale v tom tričku jsem ji neviděl, protože to nebylo tričko, se kterým vyjdete do města. Proto jsem chtěl udělat značku, která bude mít vyšší smysl a zároveň v ní budete vypadat skvěle.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Těžké je to pořád stejně. Někdy se nedaří a máte chuť se vším skončit. Pak jsou zase okamžiky, pro které stojí za to dělat něco navíc. Nedělám si iluze, že to někdy bude jinak. Jenom trpělivost a snaha neustále věci posouvat vpřed je cesta k úspěchu.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Pozitivní zpětná vazba od zákazníků, radost a vděčnost lidí a zvířat, kterým našim málem pomůžeme.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Když se snažíte oslovit nové zákazníky, ale neúspěšně.
Jakou máš nejvyšší metu?
Být v životě šťastný a spokojený. A tohle udržovat celý život ve všech hlavních oblastech – vztahy, kariéra, zdraví a volný čas.
Plánuješ nějakou novinku?
Do Šantovky plánujeme spousty novinek pro muže i ženy. Můžete se těšit na nové trička, tílka, kraťasy, mikiny, ponožky, kšiltovky a šaty.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání?
Já moc nevzpomínám, snažím se být teď a tady a představuji si, kam chci směřovat. Ale někdy si vzpomenu na své naivní představy a chyby, kterých jsem se dopouštěl, díky kterým vím, že jsem se přece jenom posunul, i když si někdy myslím, že ne.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Neuvažujte a zkoušejte. Nikdy nebude ideální načasování ani situace. Do cesty vám budou chodit překážky i zkratky, které stejně nenaplánujete a všechny úspěchy i chyby vás někam posunout. Pokud zůstanete v komfortní bublině, zůstanete na místě. Začněte teď.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Dělejte (si) radost.
Mít vlastní módní značku byl Michaelův (tajný) sen již na střední škole. Vědom si faktu, že dráha profesionálního fotbalisty bude trvat ještě třeba 10 let, pokud zdraví dovolí, je nejvyšší čas začít budovat něco trvalejšího. Když se tedy naskytla možnost realizovat se na poli módy, zvedl tzv. hozenou rukavici a vydal se do podnikatelského prostředí.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Vždy jsem se o módu zajímal a vyhledával aktuální trendy. Bavilo mě nosit něco odlišného oproti ostatním. Sledoval jsem zahraniční módní ale i sportovní ikony, které nosily oblečení na první pohled odlišné od toho, co bylo běžně k dostání v českých obchodech. A právě to mě inspirovaly k navržení prvních Contracor kousků, které jsem z počátku vždy testoval na sobě a pokud jsem zaznamenal pozitivní reakci okolí, nechal jsem švadleny ušít větší množství. Díky komunikaci se zákazníky na designových trzích jsem měl velmi rychlou zpětnou vazbu a mohl tak navázat na to, co mí (potencionální) zákazníci hledají. Ať už se to týkalo barvy, střihu či materiálu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejtěžší je asi vytrvat i v období, kdy se zrovna moc neprodává. Myslím, že poslední roky byly pro kterýkoliv obor opravdu výzvou.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Baví mě vlastně celý proces spojený s navrhováním, výběrem materiálu a prodejem. Komunikace se zákazníky mě vždy velmi nabíjí.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Cokoliv spojené s administrativou.
Jakou máš nejvyšší metu?
Rád bych, aby Contracor byl známý nejen napříč ČR, ale i v zahraničí. Již nyní posíláme oblečení do Belgie, Polska, Kanady i na Slovensko. Určitě ale nemám ambice konkurovat celosvětovým značkám, které investují neskutečné částky do marketingu. Díky vysokým nákladům ale musí buď prodávat za velmi vysoké částky nebo snížit náklady tím, že nechávají šít oblečení v rozvojových zemích. Já osobně se i nadále chci primárně profilovat kvalitní poctivou módou, která je šitá výhradně v ČR a věřím, že díky doporučení našich zákazníků se Contracor komunita bude stále rozrůstat.
Plánuješ nějakou novinku?
Snažím se s novinkami přicházet pravidelně alespoň na kvartální bázi. Aktuálně rozšiřujeme nabídku pro muže.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
„Rád vzpomínám na natáčení videospotu s fotbalovým reprezentantem a hráčem SK Slavia Praha Janem Bořilem, který se stal tváří limitované kolekce mikin ‚Star collection‘. Díky této spolupráci mou značku zaregistrovali další sportovci a podařilo se mi tak rozšířit počet zákazníků v pro mě blízkém odvětví. Zajímavá pro mě byla i spolupráce se známými osobnostmi showbusinessu jako jsou např. Alice Bendová, Agáta Hanychová a Dáša Zázvůrková. Dělal jsem i merch pro LAKY ROYAL BARBER SHOP v Praze.
Dále jsem pyšný na to, že s pomocí mé značky, sportovců a komunitě lidí, která ke Contracoru má vztah, jsem mohl pomoci s dražbou fotbalových dresů na pomoc dětí jako byla ADÁMKOVA CESTA “
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Určitě do toho jděte, stojí to za to 🙂 Každý se v podnikání stále učí. Já nejsem výjimkou, ale je potřeba vytrvat a jít svou cestou.
Návštěvníkům Šantovky představíme nejen obor vinohradnictví a vinařství, novinky jakým směrem se ubírá výzkum ale i vína z produkce naší fakulty. Na výrobě vín se studenti podílejí od produkce hroznů až po samotné plnění do lahví pod jedinečnou živou etiketou. V nabídce najdete většinu v ČR využívaných stylů od lehkých bílých vín přes plná červená vína až ke gruzinské technologii výroby vín v hliněné nádobě zvané Kvevri.
Ručně dekorujeme a zdobíme dřevěné doplňky do bytu. Snažíme se podtrhnout přirozenou krásu dřeva. Praktické dekorace doladí interiér vašeho domova a propojí váš byt s přírodou. Současně do něj vnesou osobitý prvek. Návrhy zpracováváme sami.
Autorka značky ZUTA Zuzana Talášková „Odjakživa se věnuji různým tvořivým činnostem. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu, obor výtvarná výchova, ale vždy mi bylo bližší samotné řemeslo. Postupně jsem se učila pracovat s různými materiály, nejdříve to byla kůže a šití brašnářských výrobků. Později práce se sklem, polymerovou hmotou a pryskyřicí. Nyní je to dřevo.“
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Inspirací byl okamžik, kdy jsme chtěli do bytu několik dekorací, které by byly ve stejném stylu, barvě, aby nesly pro nás určitý osobitý prvek. Na trhu jsme nenašli nic, co jsme si představovali. O materiálu jsme měli jasno – musí být přírodní a bude to dřevo. Nakoupili jsme dřevěné polotovary a začali je natírat, lakovat, malovat… Tou dobou bylo populární patinování nábytku ve tzv. vintage stylu. Nakonec jsme se rozhodli, že chceme, aby struktura dřeva nezanikala pod nánosem barvy, protože to je právě na tomto materiálu to nejkrásnější. Tak vznikl základní styl našich dekorací. Používáme lazury a laky české výroby a podle dostupnosti dřevěné polotovary z českých dílen. Postupně se učíme některé jednodušší kousky vyrábět sami.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Najít si svoje zákazníky a překlenout období uvedení značky na trh.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Velice mě baví každá tvůrčí práce. Nejvíc experimentování s novým materiálem a tím je v současnosti epoxidová pryskyřice a její kombinace se dřevem.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Odpověď jaksi vyplývá z předchozí otázky. S trochou nadhledu mě nebaví činnosti, které nesouvisí s kreativní činností, ale jsou v podnikání nutné.
Jakou máš nejvyšší metu?
Jsem vděčná za každý den, kdy mohu tvořit a věnovat se svojí práci. Takže takovým středobodem je, aby to tak zůstalo co nejdéle.
Plánuješ nějakou novinku?
Začala jsem malovat na dřevo barevnou pryskyřicí. V plánu mám rozvíjet tuto techniku a vytvořit nové dekorace ozvláštněné tímto způsobem. Ráda bych, aby se objevil kontrast a současně soulad přírodního a umělého materiálu.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději vzpomínám na první živé prodejní akce, setkání se zákazníky a jejich reakce na výrobky.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Pokud máte nápad a cítíte to nadšení pro jeho realizaci, neváhejte a pusťte se do toho. Současně nepodceňujte přípravu. Stůjte nohama na zemi, jak se říká.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Věnujme víc pozornosti těm hezkým a dobrým věcem v životě.
Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (VTP UP) je mostem mezi vědeckým a podnikatelským světem. Je kontaktním místem pro navázání spolupráce a propojuje vědce s firmami, které využívají know-how UP. Nabízí řešení pro všechny – od vědců až po firmy, poskytuje nové technologie, podporuje podnikání a růst startupů.
- Předvedeme jak fungují 3D tiskárny a 3D scanery.
- Představíme Tetrecom – diagnostickou pomůcku pro logopedy.
- Uvedeme vás do světa telemedicíny – Digitální Inovační Hub.
- Změříme vám složení těla a představíme služby aplikačního centra Baluo.
- Ukážeme aktivity Inovačního centra Olomouckého kraje.
- Poskytneme informace k blížící se soutěži Podnikavá hlava – pro začínající podnikatele a startup nadšence.
11. dubna – 3D tisk a Podnikavá hlava
12. dubna – 3D tisk a Podnikavá hlava
13. dubna – Inovační centrum Olomouckého kraje
14. dubna – Tetrecom – didaktická pomůcka pro speciální pedagogy
15. dubna – 3D tisk a Podnikavá hlava
16. dubna – 3D tisk a Podnikavá hlava
17. dubna – 3D tisk a Podnikavá hlava
18. dubna – Velikonoční pondělí zavřeno
19. dubna – Aplikační centrum Baluo
20. dubna – Inovační centrum Olomouckého kraje
21. dubna – Baluo
22. dubna – Transfer technologií na UP
23. dubna – Transfer technologií na UP
24. dubna – Transfer technologií na UP
Miroslav Poruba portrétuje a kreslí karikatury naživo na společenských událostech, firemních akcích, v kavárnách, na svatbách apod. Mimo to kreslí i podle fotografií zaslaných přes web. Od dubna bude hrát v loutkovém divadle Mates. Dále se zabývá volnou tvorbou, v rámci níž navrhuje i tetování.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Změna povolání, svoboda rozhodování, nemít žádné nadřízené ani podřízené, řídit si svůj vlastní život, proměnit koníček v obživu, mít pružnou pracovní dobu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Snažit se zviditelnit, udělat první kroky a nabízet (prezentovat) svoji práci. Získávat nové lidičky (oslovovat zákazníky).
Co Tě na práci nejvíc baví?
Nejraději portrétuji naživo – každý člověk je zajímavý příběh. Nejlepší je, když nakreslený člověk odchází spokojený. Poznal sám sebe i ostatní ho tak vidí. Takový člověk se mnohdy vrací s prosbou o další kresby a já rád vyhovím.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Když není práce, neboť přijde na avizovanou akci málo lidí a taky samozřejmě špatné počasí při kreslení venku.
Jakou máš nejvyšší metu?
Dostat se do povědomí lidí tak, aby mé kreslení bylo žádané a vyhledávané. Také bych rád zvýšil podíl volné tvorby – fantazii apod.
Plánuješ nějakou novinku?
Loutkové divadlo MATES, budu hrát pro ty nejmenší diváky klasické pohádky. Vše ručně vyrobené s pomocí mých blízkých.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Kreslím od jaktěživa, ale nepodnikám tak dlouho, přesto největší nářez je kreslení na svatbách. Nakreslím až 30 portrétů, vládne tam uvolněná atmosféra a jsou to ty nejlepší zážitky. Taky jsem získal mnoho přátel při různých akcích např. kreslení v kavárně Martin v Novém Jičíně.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Vytvořte si nějakou finanční rezervu do začátku. Využijte jakékoliv příležitosti = jděte do toho naplno po hlavě, nebojte se chyb = uděláte jich spousty ,buďte upřímní sami k sobě a uctivý ke svým zákazníkům a oni Vás rádi uvidí znovu. Berte vše co se Vám ve vašem oboru naskytne. Nedělejte si dluhy, začínejte skromně = víc práce, ale vyplatí se to. Postupně investujte ušetřené peníze do své práce = peníze se určitě vrátí. Přeji mnoho zdaru a nových zkušeností a hlavně, ať nám zdraví slouží.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Hlavně buďme všichni zdraví a tolerantní vůči druhým, kteří nesdílí stejný pohled na svět jako my, neboť i my se můžeme mýlit.
Lékařka, jejíž mottem je Buď královnou svého života, která na mateřské začala tvořit. Zabývá se vývojem a výrobou aromaterapeutických produktů – aromaolejů, certifikované bio kosmetiky, bytových parfémů, svíček a dalších výrobků. Rovněž přednáší a věnuje se audiotvorbě v oblasti komplexního přístupu ke zdraví z pohledu psychosomatiky.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Začalo to mým zájmem si doma občas vyrobit vlastní krém, vůni. V těhotenství jsem si vytvořila kosmetiku pro péči o sebe a také k porodu. To zaujalo pár mých kamarádek a známých, kteří si během dvou let žádali moje výrobky více a více. Jejich počet rychle narůstal a hlavně byli z mých olejíčků tak nadšení, že mne to inspirovalo na podzim roku 2021 založit firmu s tímto záměrem. Propojit ale nejen aromaterapii, ale i komplexní přístup k životu, kde mojí filosofii nejvíce sedí psychosomatika.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Věřit v to, že moje produkty mají smysl pro druhé a dát vše časově i finančně do souladu s rodinou, profesí a osobním životem. A taky trochu krotit obrovské množství nápadů, které pořád mám :-). Respektive je umět realizovat postupně.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Tvoření samotné. Je to jeden velký tok radosti, když si můžu večer sednout a namíchat nějaký olejíček. A taky vidět a slyšet, jak moje výrobky někoho potěší, otevřou nějaké téma, pomáhají.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
To není nebaví, ale aktuálně si vše dělám sama, což je náročné, komplikované a holt některé oblasti nezvládám, jak by bylo třeba.
Jakou máš nejvyšší metu?
Každý krok je důležitý a já se v životě naučila vidět někde v dálce možný cíl, ale soustředit se na nejbližší kroky a taky umět kouknout z nadhledu, jestli život nepřináší lepší cíl, než byl na začátku. Takže můj záměr je, aby se produkty dostaly k lidem, kterým budou dělat radost a třeba jim dají i něco navíc.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, aktuálně je několik horkých novinek. Mám nyní čerstvě vyrobené certifikované aromaterapeutické olejové parfémy. Také teď dolaďuji výrobu svíček a vonných tyčinek se svými recepturami. Přichystány jsou také „vonné stromečky do auta“, které budou ale více moderní, estetické a ekologické a lépe vonět, než ty, co si pamatujeme :-). Z trochu jiné oblasti mám nachystaná témata a nahrávání meditací. Ráda bych pokračovala v přednáškách, na tento rok už jsou některé předchystány.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Zatím mám krátkou historii, ale když se někde „zaseknu“, tak si vzpomenu na to obrovské nadšení a radost, se kterou jsem do toho šla a taky na krásné zpětné vazby od lidiček, kteří už moje výrobky mají, to mi moc pomáhá.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Jestli to cítíte ze srdce, někde Vás to „tlačí“ jít s tím ven, tak do toho. Je to cesta, ne jen pracovní, ale prostě poznáte tam sami sebe ještě úplně jinak.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Nemůžu vybrat jednu myšlenku, je to spíš komplexní pocit, ale kdybych se měla pokusit shrnout to slovy, tak asi: Respektujme sebe, respektujme druhé. Milujme život takový, jaký je, on nám to vrátí.
Mrs. Di Decor
Aerodesign – nafukovací balónky v mnoha podobách
Kreativní, komunikativní a přátelská žena z Olomoucka, která dělá radost svou originální tvorbou takzvaným aerodesignem, ke kterému se dostala úplnou náhodou. Dnes již vytváří design fotokoutků, vyrábí figuríny z balonků, dárkové sety, balonkové bukety či girlandy.
Co Tě inspirovalo k založení tvorbě?
Když jsem chtěla objednat dekorace na narozeniny syna, nic podobného v okolí jsem nemohla sehnat. A tak podle videí na YouTube jsem fotokoutek pro syna udělala sama. Následně jsem absolvovala první kurz Aerodesignu – instalace a fotokoutky a teď dokončuji další kurz Aerodesignu – výroba figurek.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Přes den se věnovat dětem a rodině, a v noci se učit a pracovat.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Darovat lidem radost a pozitivní emoce.
Jakou máš nejvyšší metu?
Stát se profesionálem v Aerodesignu.
Plánuješ nějakou novinku?
Skoro každý výrobek je novinka 🙂
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na radost syna a pozitivní emoce, když jsem pro něj udělala první fotokoutek a výrobky kolem.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Ničeho se nebát, pořád zkoušet a pracovat.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Darujte lásku a dobro – to se vám vrátí stokrát.
Kreativita je můj život a ta mě provází od malička. Moje intuice mne přivedla k malbě na hedvábí a tu jsem propojila s návrhářstvím. Láska k tvorbě mě vede předávat dál mou vizi prostřednictvím ART terapie.
Hana Jakubíčková
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Celoživotní touha tvořit a živit se tím co mne naplňuje. Využít svůj potenciál talentu to znamená být šťastná. Poskytovat originalitu a výjimečnost zákazníkům.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Nejlehčí bylo odhodlání, nadšení a víra. S tímto nasazením i to nejtěžší se dá lehčeji překonat.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Všechno. Svobodný prostor na kreativitu. Práce s lidmi a jejich zpětná vazba. Art terapie s konkrétním záměrem tvorby.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Záležitosti, které mi zbytečně berou čas.
Jakou máš nejvyšší metu?
Možnost pracovat s neomezenými prostředky – materiálem a časem. Předávat jen to pěkné a být stále zdravá.
Plánuješ nějakou novinku?
Novinek mám v hlavě několik. Nejblíže realizovatelné jsou ART terapie pro veřejnost, které v této době potřebujeme téměř všichni.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
S pokorou na všechno.
Co bys vzkázala lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Aby se řídili srdcem. Aby se uměli ohodnotit již od počátku podnikání. ,,Přes překážky ke hvězdám…“
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
S úctou ke všemu – všem – sobě.
Nejvíce mě oslovuje abstraktní malba a tetování volnou rukou. Baví mě objevovat, propojovat a pozitivně vibrovat.
Jako samouk už 10 let tvořím barevný a abstraktní svět na textil, formou upcyklace, intuitivně a pocitově na plátna obrazů a nově také na lidskou kůži.
Tedy maluji obrazy, oblečení, tetuji. Tetování a celý proces mám hodně postaven na osobním přístupu.
Co Tě inspirovalo k založení firmy/tvorbě?
Barvy života a jeho nekonečné možnosti. Bez tvoření si život nedokážu představit. Svoboda projevu. Intimita.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Vlastní obavy, pochyby, ale zase tak těžké to nebylo…
Co Tě na práci nejvíc baví?
Samotný proces u tvoření – flow. Objevování, barvy, hravost, svoboda. Malování je taková tichá poezie, jako láska. Pocit, že taky někoho dalšího výtvor potěší, motivuje…
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Administrativa!
Jakou máš nejvyšší metu?
Pokud jde o podnikání, tady mám mety otevřené srdci a barvám.. Je to spíše o cestě, představách, které rostou postupně. Od hojnosti inspirace, sdílení, motivace, zdraví, různých projektů a snů…
Že si můj obraz koupí třeba Keanu Reeves :)) Možné je vše.
Úspěšný ateliér a galerii u moře, vytvořit s dalšími tvůrci největší barevné plátno na světě.
Nejvyšší meta jsou nakonec mé děti a rodina.
Plánuješ nějakou novinku?
S dlouhodobými plány jsem na tom různě. Zmíním jeden snový, slunný a prostorný ateliér, ve kterém bych ráda sdílela něco jako terapii barvami.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na každý krok kupředu.. Zpětnou vazbu. Lidi, kteří mě podporují a které zároveň motivuji…
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Věřte si, objevujte, sbírejte zkušenosti, sdílejte svou vášeň a je fajn mít nějaký koncept nebo rovnou plán, pokud to myslíte vážně. I když já sama ho neměla přesně daný. Hledejte cesty. Dnes je tolik možností a projektů. Nebylo tomu tak vždy. Ať se Vám daří!
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Respektujme se.
Ondřej Malík, founder a CEO Swopi ve volném čase rád cvičí, skládá elektronickou hudbu a čte.
Zajímá se o vývoj produktů směrem k udržitelné budoucnosti, akcie a o to, jak získat volný čas.
Se svým parťákem Larsem Dittingerem, vývojářem s velkou spotřebou zeleného čaje a zápalem pro nové technologie a fitness tvoří novou etapu pro business spojení.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Spousty věcí, ale nejsilnější z nich byla touha po tom mít vlastní firmu s fyzickým produktem, který bude přinášet lidem v každodenním životě hodnotu.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Technické řešení produktu a hledání vhodného výrobce. Jsme detailisti a potrpíme si na kvalitu.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Že si všechno řídíme sami. Veškeré úspěchy i neúspěchy jsou naše.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Ve Swopi se nenudíme a nebereme to tak, že jsme v práci. Konkrétně nás nejvíce baví vývoj nových produktů a marketing.
Jakou máš nejvyšší metu?
Nahradit veškeré papírové vizitky na světe za ty digitální.
Plánuješ nějakou novinku?
Ano, chystáme tři nové produkty, které na trhu nemají obdoby. Představíme je již koncem ledna, když vše půjde podle plánu. Určitě je se na co těšit.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Na úspěchy. Zahraniční kontakty a na Forbes.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Přeměň myšlenku v plán, a plán přeměň v akční kroky. Neboj se chybovat.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Nepředstíráme, že máme odpovědi na všechny problémy. To, co máme, jsou cíle, které musíme naplnit. Země nepočká. My také ne.
Tomáš Zapletal svou podnikatelskou kariéru nastartoval v 15 letech, kdy začal prodávat mobilní telefony a hrací konzole z druhé ruky. V roce 2013, ve svých dvaceti letech, založil firmu SportDrive.cz, nynější jedničku na českém a slovenském trhu, která se zaměřuje na půjčování luxusních automobilů na zážitkové jízdy.
S projektem Worldee začal spolu se svým společníkem Tomášem Nakládalem v roce 2017.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Vždy mě bavilo cestování a dávno jsem pochopil, že materiální věci ke štěstí nevedou. Jsou to zážitky, které mě naplňují. A vždy jsem taky chtěl založit společnost s mezinárodním přesahem. Worldee je ideální kombinací.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Říká se, že nejtěžší je začít. To v mém případě naštěstí neplatí. 14 dní od nápadu už byl koncept Worldee sepsaný a měsíc nato jsem před sebou měl první grafické návrhy. Jak říká jeden náš skvělý mentor: „Co se nestane hned, nestane se nikdy“. Tím se snažím řídit.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Na práci na Worldee mě baví téměř vše. Po 10 letech jsem našel práci, která mě opravdu naplňuje. Je úžasné se každý den učit něco nového a čelit novým výzvám. Podařilo se nám taky sestavit skvělý tým, moji novou rodinu, a i díky nim se do práce každý den těším.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Bez externího financování bohužel světový projekt nevybudujete. Je nutné najít investora, který vašemu produktu, příběhu a především vám uvěří. To je extrémně obtížné. Vy víte, že to dáte, ale neustále o tom někoho musíte přesvědčovat. Tisíckrát uslyšíte ne. Což není jednoduché se s tím vypořádat. Musíte vytrvat a ono to nakonec přijde. Nám se to podařilo po 7 měsících.
Jakou máte nejvyšší metu?
Každý startupista sní o tom, že se jeho dítě (startup) jednou stane jednorožcem. To znamená, že bude mít hodnotu jedné miliardy dolarů. To je meta, na kterou cílíme.
Plánujete nějakou novinku?
Největší novinkou pro Worldee v roce 2022 je pořádání cest. Do teď bylo možné se v naší appce na cestu inspirovat itinerářem jiného cestovatele, cestu si detailně naplánovat a po návratu cestu a zážitky z ní uchovat. Nyní bude možné si na Worldee cestu přímo koupit a zažít autentické cestování. Takové, že zemi opravdu zažijete. Budete se setkávat s místními lidmi, poznávat úžasná místa a ochutnávat místní kuchyni. Úplně jiný zážitek, než s klasickou cestovkou.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejkrásnější jsou chvíle, když vámi vymyšlená věc udělá radost někomu druhému. U Worldee jsou to úsměvy našich zákazníků z videí z našich cest. U SportDrive.cz to jsou úsměvy po splněném snu, zařídit si jednou Ferrari. A u Brave Bear jsou to úsměvy dětí z dětských domovů, zažívajících nevšední zážitky, které by si bez nás nikdy nemohly vyzkoušet. Na takové chvíle vzpomínám nejraději.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Pokud jste typ člověka, který si užívá pocit, že neví, co mu život přinese zítra, nebojíte se riskovat, všechno „okecáte“ a umíte „to nechat být“, pak je podnikání právě pro vás.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Byl bych moc rád, kdyby se lidé začali více zajímat o své zdraví i zdraví naší planety. Neinformovanost a ignorantství nás zabíjí. Doslova. Taky bych byl rád, kdyby se k sobě lidé chovali lépe. Svět by byl o moc hezčí, kdybychom si navzájem mohli více věřit. Zní to naivně, že? Jaké by to ale bylo, kdyby se nám podařilo takový svět opravdu vytvořit?
Czechitas jsou nezisková organizace, která vzdělává, inspiruje a motivuje ženy a děti, aby si vyzkoušely svět informačních technologií. Aktuálně působí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně, Českých Budějovicích a Liberci. Za rok 2021 měli Czechitas více než 12 tisíc absolventů kurzů z různých oblastí IT. Za svoji existenci pomohla organizace najít práci v IT zhruba osmi stovkám žen, nejčastěji na pozicích data analyst / business intelligence, web developer, tester, consultant a software developer.
Zájem o technologie a chuť neustále se učit budou v budoucnosti klíčové dovednosti na trhu práce.
Jsme tady pro ty, co chtějí získat práci v IT, ale i pro IT nepolíbené, kteří si jen chtějí rozšířit obzory a mít přehled, co se pod IT zkratkou vlastně ukrývá.
Dita Formánková je zakladatelkou neziskové organizace Czechitas, která poskytuje ženám a dětem technické vzdělávání a možnosti uplatnění v IT komunitě. Za 6 let působení absolvovalo kurzy Czechitas více než 50 tisíc účastníků. Mimo Czechitas působí Dita také ve společnosti Avast, kde zastává post ředitelky pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Bylo to v roce 2013, kdy jsme ještě pod hlavičkou zahraniční komunity Ruby on rails, zorganizovali kurz programování v Brně. Ten kurz měl reálný dopad na kariéru žen směrem do technologií, takže jsme se se zakladatelkami snažily potenciálu využít. Myšlenka dostat více holek do IT a IT směrem k ženám, přilákala časem velkou komunitu specialistů a firem.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Vždycky přicházely menší a větší výzvy. Na začátku to byl samozřejmě systém financování, následoval systém řízení, když nás už bylo mnoho a z poslední výzvy můžu jmenovat asi pandemii, díky které jsme se rychle přesunuli do distančního formátu našich kurzů.
Co Tě na práci nejvíc baví?
Všechno. Výzvy, co mi práce přináší. Dále je to samozřejmě neuvěřitelně skvělý a inspirativní tým a v neposlední řadě stálé učení se novým věcem, při maximální pokoře.
Co Tě nejvíc na práci nebaví?
Vybrala jsem si takovou práci, aby slovo „nebaví“ můj slovník neobsahoval.
Jakou máš nejvyšší metu?
Nyní už jsme opravdu velkou organizací se spoustou center po celé republice. Naší další výzvou je zvýšit společenský dopad, tedy jakýsi „voice“ Czechitas. Jde mi teď především o to, abychom se stali ještě respektovanější vzdělávací organizací. A to v celoevropském měřítku.
Plánuješ nějakou novinku?
V letošním roce chceme především pracovat na vyšší popularizaci IT. Nechceme jen zvyšovat počet kurzů a absolventů, i když se nám to daří každý rok. Chceme oslovit i lidi mimo naši pomyslnou bublinu a k tomu budeme používat různé nástroje. To, jaké, si prozatím necháme uvnitř Czechitas. Chceme, aby Czechitas byli nejvlivnější neformální platforma pro vzdělávání v Česku.
Na co vzpomínáš nejraději v historii podnikání/tvorby?
Nejraději vzpomínám na všechny příběhy žen, kterým jsme změnili život. Příběhy všech těch, které byly v práci méně spokojené a dneska dělají něco, co je baví a naplňuje, jsou nesmírně krásné.
Co bys vzkázal lidem, co uvažují o vlastním podnikání/tvorbě?
Pokud té myšlence věříte, začněte ji DNES realizovat.
Máš ještě něco na srdci, co bys chtěla sdělit světu?
Učte se, sdílejte své zkušenosti, buďte pokorní a smějte se!
DALŠÍ ZAKLADATELKY CZECHITAS
Barbora Bühnová působí ve vedení neziskové organizace Czechitas, kde dohlíží na vzdělávací obsah IT kurzů. Povzbuzení dívek k zájmu o IT se věnuje i na evropské úrovni v rámci vedení projektu EUGAIN, který sdružuje 38 evropských zemí. Současně působí jako docentka a proděkanka na Fakultě informatiky, Masarykovy univerzity.
Monika Ptáčníková je kariérová lektorka a mentorka, přes 7 let se věnuje rozvojem talentů v IT odvětví. V Czechitas propojovala naše první absolventky na trh práce a pečovala o naše první strategické partnery. Vedle své rodičovské dovolené aktuálně působí i v týmu Career Designer a Google Certified Trainers a je členkou Rady pro Inovace Jihomoravského kraje.
Miroslava Zatloukalová
Myšlenka chytrého zámku na sportovní vybavení se zrodila náhle, když tvůrce zámku, Marka Valu, okradli na svahu o jeho zcela nové lyže v hodnotě 20 tisíc korun. Při nahlášení události na pojišťovnu zjistil, že na tuto situaci se jeho pojistka nevztahuje, protože lyže nebyly zamčeny. “Před několika lety mi ukradli lyže, a tak jsem se rozhodl vyvinout chytrý zámek, který by všem lidem zpříjemnil jejich sportovní chvilky.
Co Tě inspirovalo k založení firmy?
Nápad se mi zrodil v hlavě přibližně před 3 roky při cestě z Rakouska (Kaprunu), kde nám byly během obědové přestávky odcizeny na svahu lyže. Uvědomil jsem si, jak jednoduché je lyže ukrást a že by člověk nenechal na zemi ležet třeba mobilní telefon o stejné hodnotě bez dozoru. Vývoj trval necelé 3 roky, na kterém se podílelo několik firem a živnostníků.
Co bylo od vydání se vlastní cestou nejtěžší?
Uvědomil jsem si jak těžké je s něčím novým přijít na trh, kolik úsilí, peněz a probdělých nocí to člověka stojí. V nějakém podcastu jsem slyšel, že nápad je přibližně 5-10 % úspěchu, tehdy jsem tomu nevěřil, ale nyní to mohu potvrdit. Vytrvalost je jedna z hlavních věcí, kterou jsem se musel po čas těchto tří let naučit, obzvlášť ve chvílích kdy se nedaří a nejde vidět za sebou výsledky, které by člověka hnaly dopředu.
Jakou máš nejvyšší metu?
Mým snem je vidět Pealock v reálných podmínkách, jak lidem usnadňuje život. Za pět let bych chtěl vidět Pealock jako stabilní firmu a držet si pozici jedničky na evropském trhu s elektronickými zámky tohoto typu.
Plánuješ nějakou novinku?
V příštím roce plánujeme uvést na trh druhou verzi chytrého zámku Pealock, která bude obsahovat GPS modul. Zároveň nasloucháme našim zákazníkům a snažíme se jejich připomínky postupně uvádět do praxe. I co se týká samotného zámku i například funkčnosti naší aplikace apod.
Vůbec první vlaštovka našeho projektu Šantovka Star(t)s. Možná ho znáš z reality show, ale ta o něm neprozradila vše. Seznam se s brandem, který napomůže velkým plánům.